Enkele kantteekeningen naar aanleiding van E's artikel: Organisatie en Bevelvoering van Treinafdeelingen. [Juli 1915. Zeer juist is schrijvers opmerking op bladzijde 544 omtrent de springmiddelen der Infanterie sterker nog, er is vrijwel niemand, die van dit gebruik ook maar matig op de hoogte is. We hebben een boekje en daar staat het indat is dan ook alles, wat men er van weet. Met wat de schrijver omtrent het gebruik van de middelen tot het overbrengen van berichten en bevelen hoopt, kan natuurlijk slechts worden ingestemd, intusschen zij opgemerkt, dat het mij voorkomt, dat we veel te veel van die middelen hebben; in 't algemeen acht ik een draadloos station voor een troepje ter sterkte van een brigade een onding, indien de Brigade in grooter verband optreedt. Wordt de Brigade gedetacheerd, dan kan er behoefte aan zulk een station zijn, hetgeen dan, maar ook dan alleen, ware toe te voegen. Dit strijdt niet met hetgeen voren werd betoogd bij de 2de afdeelingen G. T. der artillerie, want een batterij heeft een 2de afdeeling G. T. altijd noodig. Een brigade heeft echter alleen bij uitzondering een draadloos station noodig. Telegraaf voor gebruik in de Brigades is m.i. onnoodig en verkeerd, daar dient met de telefoon gewerkt te worden en zelfs in het Veldlegerverband moet alleen telefoon worden aangewend. Een telegraafafdeeling bij de Brigade kan alleen weer nut hebben, als de Brigade gedetacheerd is en niet over een permanente lijn beschikt, in dat uitzonderingsgeval ware een telegraafafdeeling toe te voegen. Mijns inziens is de geheele telegraaforganisatie veel te breed opgezet. Wat het economisch gebruik van de G. D., dat schrijver aanroert, aangaat, is het mij nog steeds een raadsel, waarom in of kort achter de gevechtslinie geneeskundig personeel geeischt wordt; heteenige gevolg zal zijn het, zonder het minste of geringste nut, naar de andere wereld te helpen. 1) Wij kunnen niet beoordeelen of deze beschuldiging juist is. Red. 705

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 55