Enkele kantteekeningen naar aanleiding van E's artikel: Organisatie en Bevelvoering van Juli 1915.] Treinafdeelingen. In verband met vermoedelijk te verwachten wijzigingen betreffen de den dienst bij den G. D. zal daarop verder hier niet worden ingegaan. De namen filterAmr (theeArar) en keukenArar zouden natuurlijk veel juister zijn, een 2 radig voertuig is een kar en geen wagen (noot 2 bladzijde 545). Gebruik van dwangarbeiders als geleiders etc, dat door schrijver op bladzijde 547 wordt aangeroerd, is m. i. hoogst immoreel en zal tot zeer droevige ervaringen leiden, het aantal deserteurs zal legio zijn, vooral als de vijand dit door „pressen" weet te bevorderen. ad. B. T. De schrijver zegt terecht, dat de troep over 3J4 dag vivres beschikt. Den lsten op marsch gaande b. v. heeft de man het morgenmaal genuttigd en het ontbijt bij zich, terwijl het avondmaal in den keu kenwagen is en op den B. T. een ration voor den 2den (met uit zondering van versch vleesch, brood en groente), bovendien bevindt zich èn bij den man èn op den B. T. een noodration, zoodat pas den 5den 's morgens geen voedsel meer beschikbaar is. Volkomen accoord ga ik ook met schrijvers bewering, dat de voeding van de officieren niet geregeld is, die moeten thans maar zorgen aan den kost te komen. De eenige rationeele oplossing is „mede eten uit den keukenwagen", waarbij dan, ter verbetering van de menage, nog door een hofmeester iets extra's toebereid kan wor den, waartoe de noodige potten en pannen op den B T. waren mede te voeren. Ergo kon niet met schrijvers voorstellen voor een aparte keukenwagen (voor b. v. 21 officieren) worden ingestemd. ad. 4. T. Invoering van een bruggetrein is m. i een zaak van urgentie, het bezit daarvan is een conditio sine qua non voor vereischte bewege lijkheid van troepen met voertuigen. De schrijver is voorstander van een A. T. veldleger, dus geen organieke verdeeling over de Brigades; ik niet, om dezelfde rede nen als reeds voren ontvouwd. Er zal te dikwijls gedetacheerd moe ten worden uit dit verband, dus deugt zulk een verband niet. Wel licht wordt van dit verband, dat volgens de O. 0.11 bestaat, in de toekomst afgezien. 706

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 56