De Groote Oorlog. [Juli 1915. Deze daggelden komen 1.1. van Oorlog, de verlofstractementen blijven 1.1. van Koloniën en kunnen met schriftelijke machtiging uitbetaald worden aan een daartoe aan te wijzen persoon ter plaatse, waar uitbetaling verlangd wordt. 3 Aug. 's Morgens vroeg naar station S.S., alwaar vernomen, dat dien dag geen treinen liepen; daarom naar station H.I|.S., waar de mil. stationscomdt. mij mededeelde me niet verder te kunnen doen brengen dan totAan dit station samenkomst van ettelijke Ind. offn. waarvan er menigeen niet goed wist, hoe hij precies zijne bestemming moest bereiken, b.v. naar Numansdorp of zoo iets. Was den Ind. off. verlofganger bij aankomst in Nederland direct bekend gemaakt, waarheen hij zich zou hebben te begeven bij mobilisatie van de Ned. weermacht, dan had men van te voren kunnen zorgen op de hoogte te zijn, hoe zijne bestemming te bereiken. Ik vermoed dan ook wel, dat deze mobilisatie een dus danige regeling ten gevolge zal hebben; 't zou veel uitgezoekjuist bij mobilisatie voorkomen. 4 Aug. rijden er weer treinen der S.S. en bereik ik mijne be stemming. Op binnenvoorerf van kazerne veel op en neer loopende landweermannen, die echter— evenals de schildwacht bij den ingang- weinig notitie van me nemen. Scherp was hierbij afstekend de houding van eenige rondloopende en aardappels schillende Ma- rechaussées, die allen behoorlijk de positie aannamen en den mili tairen groet brachten. Zou 't er nooit zóó bij de Landweermannen ingezeten hebben of is 't er zóó spoedig weer uitgegaan Ook in vele andere opzichten zou er meer mil. begrip en houding in de landweer gebracht moeten worden. Opgemerkt moet worden, dat wij Ind. off", natuurlijk meer militairisme in den troep gewend zijn. Met den Korpscomdt bij den Kolonel, Territorialen Bevelhebber ingekomen, werd mij 't tactisch bevel opge dragen van de 2 nog te achtergebleven compagnieën, de beide andere lagen elders ter spoorbewaking. Dat tactisch commando omvatte 't toezicht op de oefeningen en de doorzending van alle dienststukken betreffende 't korpscommando; men wist met mij blijkbaar geen raad Omtrent den korten diensttijd te valt weinig te vermelden. De landweer was ondergebracht in de kazernes van een Reg. Inf., dat dadelijk zijn oorlogsstandplaats elders had ingenomen en, blijkbaar 709

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 59