Juli 1915.] De Groote Oorlog. door zeer overhaast vertrek, een niet bepaald zindelijken en ordelijken boel in de kazernes had achtergelaten. Vooropstellende, dat de landweerquaestie nog niet in alle details geregeld scheen, viel nog wel af te dingen op kleeding en uitrusting, zooals niet passende schoenen, te nauw geworden kleeding, oud en verouderd lederwerk en patroontasschen van verschillend model. Vooral de blikken veldflesch, die gedragen wordt in de z.g. broodzak, bleef verre in de minderheid vergeleken bij de goede, up to date aluminium veldflesch in Indië. Wat omgekeerd echter in Indië te benijden zoude zijn, was de bataljons ziekenkar met inhoud. Wat me ook opviel, was de gemakkelijke wijze, waarop reisdeclaraties e.d. uitbetaald worden. Ik vulde voor mijne reis naareene gedrukte van 14 vel in, wat betreft reiskosten, medevoeren van bagage en dienstbenoodigdheden, teekende dat voor voldaan en kreeg 't bedrag uitbetaald door den adj. onderoff. van den KI. Staf. v/h Bataljon, die bij ontstentenis van een kwartiermeester van het korps diens functiën waarnam. De Landweer bleek nog groot gebrek aan offn. te hebben, zoodat er bij 't bataljon slechts 1 kapt. was, en één comp. zelfs door een reserve 2en luit. gecommandeerd werd; behalve mij, aan Ind. off. nog 1 luit. verlofganger en 1 pas aangesteld off. v/h Ind. Leger bij dit bataljonlater daarbij nog ingedeeld een 3e hoofdoff., sedert eenige jaren gepensionneerd v/h Ind. Leger, die belast werd met het bevel over de beide andere compn. 9 Augustus 's avonds om 7 u. de mededeeling, dat ik morgen om 12 u. met 1 comp. per spoor moest vertrekken naarverder over marcheeren naar(afstand 20 K.Mom aldaar op te treden als Comdt. van een Dekkingsdetach. ter dekking van de werkzaamheden door een vernielingsdetachement van de Genietroepen onder bevel van een len Luit. der Genie Ind. Leger, belast m/d voorbereiding tot vernieling met springstof van Genoemd luitenant was een paar dagen geleden met 3 auto's met springstof tegen den avond aldaar aangekomen en moet de goede burgerij naar men mij vertelde een slapelooze nacht bezorgd hebben vanwege die hoeveelheid springstof; zeer begrijpelijk na de eerste oorlogsberichten van het gebeurde bij Visé. 10 Augustus. Spoorreis naar daarna voetmarsch. De afstand werd door den troep afgelegd zonder ransel, 't was warm zomerweer, de marschprestatie viel me mee; slechts één uit- 710

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 60