Juli 1915.] De Groote Oorlog. verwend. Nauwelijks 3 weken gemobiliseerd, kwam reeds de aan schrijving, dat alle militairen om de 10 en 20 d. respectievelijk 1 en 2 d. met verlof konden gaan. Waar de kritieke toestand in Europa eischte, dat Nederlands weermacht gemobiliseerd gehouden werd, ware eene regeling om met verlof te gaan toch zeker niet te vroeg geweest, nadat minstens 1 maand gemobiliseerd was. Verlof wordt m. i. in 't Nederl. Leger te veel als recht en te weinig als gunst beschouwd. Daarbij kwam nog het vrij spoor- en tramvervoer, wel niet voor allen, maar zeker voor een overgroot deel der minderen. Dat de staat rekening houdt met de toestanden in een militieleger, is te begrijpen, maar unaniem is de meening, dat men te vrijgevig is geweest met 't vrij vervoer per spoor of tram. Dat beide laatste bepalingen dan ook aanleiding gaven tot allerlei klachten bij spoorpersoneel en reizend publiek vanwege onhebbelijk gedrag van mil. verlofgangers, blijkt uit de navolgende circulaire: „De Opperbevelhebber brengt ter kennis, dat hem uit verschillende „rapporten van stationscomdtn. en spoorwegbesturen is gebleken, dat „herhaaldelijk door militairen plaats genomen wordt in coupé'svan „hoogere klasse, dan waarop zij recht hebben, niettegenstaande er „voldoende plaats is in coupé's van lagere klasse. „Weliswaar worden zij dan aan sommige stations weder uit die „coupé's verwijderd, doch daardoor ontstaat tijdverlies, treinvertraging „en ongerief voor 't publiek. „Ook wordt hem gerapporteerd, dat enkele verlofgangers eenvoudig „verklaren geen geld te bezitten om naar hun garnizoen terug te „keeren en den stationscomdt. kort en goed voor 't alternatief stel- „len: óf vrij vervoer of niet afreizen! „Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, dat door de mil. comdtn. ,,'t vereischte gedaan wordt om in dezen toestand verbetering te „brengen en de militairen 't verkeerde van een dergelijk gedrag „onder 't oog te brengen. „Vooral zal aan de stations, met name die in Brabant,'t noodige „toezicht moeten worden uitgeoefend en wijders zal a/d rapporten, „door de stationscomdtn. uitgebracht omtrent verlofgangers, die „onregelmatigheden plegen, ook 't noodige gevolg moeten worden „gegeven. „De comdt. die een rapport van een St. Comdt ontvangt, moet „de afdoening daarvan melden a/d Dir. Etappe-en Vervoerswezen. 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 62