juli 1915.J De Groote Oorlog. Zoo wordt - om enkele voorbeelden te noemen— door een directeur „gerapporteerd, dat door een militair - tevens zakenmanongeveer 80 „kaarten tegelijk ter portvrije verzending werden aangeboden, be helzende de mededeeling, dat een lid of vertegenwoordiger der be trekkelijke firma, den geadresseerde dan en dan zou komen bezoe- „ken; zoo werden in Rockanje gewaarmerkt door een militair, Vis „geheeten, prijscouranten v/d firma Poldervaart te Vlaardingen on- „der genot van portvrijdom verzondenzoo werd ten P. kantore „Rotterdam opgemerkt, hoe een militair, in dienst te Roermond, ge- hurende zijn verblijf met verlof in zijne woonplaats Rotterdam eene „bezending rouwkaarten portvrij door de post liet verzenden en „werden te Jutphaas massa's drukwerken (reclamemiddel) als port vrije stukken ter post bezorgd, „De gunstige bepaling v/d vrijdom van briefport is uitsluitend „in 't leven geroepen om, in deze tijden, aan militairen en hunne „verwanten en kennissen! de kosten van briefwisseling te besparen, „blijkbaar in 't bijzonder ten behoeve van hen, wie 't dragen de- „zer kosten zwaar zou vallen. „De maatregel zou moeten worden ingetrokken, indien wordt „voortgegaan op deze wijze, de goede bedoeling daarvan te misken- „nen en zich de verleende gunst onwaardig te toonen. „Ik noodig U uit dit ter kennisse v/d troep te brengen en te „bevorderen, dat de geschetste misbruiken een einde nemen". Zou een aanklacht en vervolging tegen Vis c. a. en de bekend making daarvan niet afdoende gewerkt hebben, als de betrokken postambtenaren daarop aangestuurd hadden? De dagen korten, in ons provincie-stadje blijft't eentonig; eenige emotie wordt gebracht door 3 uit Duitschland ontvluchte Belgische krijgsgevangenen, die 8 dagen hebben geloopen van af waar zij geinterneerd waren en ons zeer levendige verbalen doen van hunne wederwaardigheden in een der forten om Luik en de eerste oorlogsdaden in België. Zij bevestigen de daden van haat en woede bedreven door de Belgische bevolking tegenover Duitsche militairen, daartoe echter geprovoceerd door daden van ruw geweld en oorlogsdegeneratie. 26 September komt 't bericht, dat 3 sectiën der compagnie ver- 714

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 64