De Groote Oorlog. luli 1915.] oogenblikkelijk voordeel bedacht. Er waren tal van landbouwers zoo verstandig om meer aan 't algemeen belang te denkenzij ver bonden zich vrijwillig tegenover de Burgemeesters om al hun roggevoorraad aan te houden. Als gevolg van verhoogde broodprijzen in de plaatsen over de grens en de instrooming van talrijke Belgische vluchtelingen moest evenzoo daarna controle worden uitgeoefend op 't gebruik van roggebrood en van rogge als veevoer, ook omdat alhier niet te allen tijde ander veevoeder beschikbaar was. 8 October. Met een boerenrijtuig naar31 /2 uur heen en 3>/2 uur terug; in 't natte najaarsweer geen aangename en een koude rit. Reeds bij mijn optreden was door mij de wensche- lijkheid betoogd om de beschikking over een dienstauto te krijgen, doch daarop werd mij weinig hoop gegeven. Het was den Opperb. n.l. gebleken, dat al ware in 't begin een druk gebruik van auto's ook te rechtvaardigen in 't belang van een vlot verloop der mobilisatie- naderhand, toen een meer gevestigde orde van zaken was ingetre den, naar beperking van 't gebruik dezer vervoermiddelen moest worden gestreefd, niet alleen in 't belang van 's Lands financiën, doch ook in verband met den beschikbaren voorraad banden en benzine; terwijl er verder nog op gewezen werd, dat een overmatig gebruik van auto's bovendien aanleiding geeft tot eene zekere onrust, zoowel bij de bevolking als in de bevelvoering, en bovendien leidt tot onnoodige slijtage van materieel. Voor de controle op de naastbijzijnde detachementen was ik dus aangewezen op mijn rijwiel, wat met slecht weer en den bekenden wind in ons Vaderland niet altijd bepaald aangenaam is, doch waaraan de bepaling verbonden is, dat men voor 't gebruik van een eigen rijwiel in 't belang van den dienst eene vergoeding van Rijkswege ontvangt. 12 October. Voor 't eerst sedert de mobilisatie met 3 dagen verlof naar den Haag, welke reis als gevolg van den zeer beperkten spoordienst dubbel zoo lang als gewoonlijk duurt. Voor de niet kosteloos reizende militairen is bepaald, dat zij ook na 1 October kunnen reizen op vacantiekaarten. Van behartiging der belangen van militairen blijkt dus meer dan eens en dubbel treurig mag dan wel worden genoemd de voorkomende knoeierijen van met militair bewijs kosteloos reizende militairen. 16 October. De uitvoer van aardappelen door de Regeering ver boden, welke maatregel hier in de veel aardappelen verbouwende 722

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 72