De Groote Oorlog. [Juli 1915. betalende officieren ingetrokken worden en voortaan voor de op 's Landskosten reizende minderen reisaanvragen moeten worden ingediend. Wanneer dus de met hunne vrijbiljetten knoeiende militairen daarmee de bedoeling hebben gehad om de niet daarvoor in aan merking komenden en de hun reis zelf betalenden en op vacantie- kaarten reizenden de dupe te doen zijn, kunnen zij over deze nieuwe regeling in hun vuistje lachen. Een vacantiekaart b.v. naar den Haag, Rotterdam of Amsterdam of omgekeerd kost f 2, f 3 of f 4; thans na 1 Jan. kost de reis respectievelijk f 3, f 4.50 en f 6. Te treuriger is dat geknoei, als men weet, dat zeker 33 /Q der op 's Landskosten reizenden, feitelijk daarvoor niet in aanmerking zouden komen, omdat zij bemiddeld genoeg zijn om de reis zelf te betalen, doch zich nu veilig weten achter de bepaling, dat hun comp. of det. comdt. toch geen vrijbiljet kan weigeren, omdat 't pertinent verboden is aan de betrokken Burgemeesters inlichtingen te vragen omtrent 's menschen financiëelen toestand. Geld voor jenever en vermaak schijnt er nog wel genoeg te zijn en een proef ware m.i. niet ongewenscht om eens een maandlang geen vrijbiljet ten toe te staan en dan te zien, wie er van de z.g. onbemiddelden toch op eigen rekening met verlof gaan. Helaas bezit ik tot eene dergelijke zeer aanbevelenswaardige en naar 't schijnt in t Neder- landsche Leger niet wenschelijk geachte maatregel niet de bevoegd heid; men kan thans een slecht oppassend militair bij wijze van practisch correctiemiddel ook niet eens meer een verlof weigeren, zulks is mede pertinent verboden. Men schijnt eventueele gevolgen daarvan liever niet onder de oogen te krijgen. Met somber, guur en mistig weer gaan de Kerst- en Nieuwjaars dagen voorbij en treedt 't nieuwe jaar op. 8 Januari 1915 komt onverwacht 't bericht, dat de grenswachten zullen worden vervangen door een andere comp. Vetlederen schoe nen en bivakmutsen moeten worden overgegeven aan de vervan gende militairen. 15 Januari gaan van deze wachten de helft naar en komt een gelijk aantal militairen ter vervanging aan. 22 Januari gaat de andere helft, ook ondergeteekende om op te treden als comdt. v/h Bewakingsdetachement voor de geinterneerde 2500 Belgische militairen. Dit zal echter niet van langen duur 727

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77