Juli 1915.] De Groote Oorlog. zijn, daar door den Min. v. Oorlog is bepaald, dat alle geïnterneer de Belgen zullen worden ondergebracht in 't kamp van Oldenbroek, alwaar zij begin Februari moeten zijn. Voor de iy2 comp". landweer zal dit een heele opluchting zijn, daar met den wachtdienst dage lijks voor dit doel niet minder dan 1 sergt., 2 korps. en 78 soldaten op wacht moeten trekken, alsmede nog 1 sergt. voor 't contröleeren van de uitgaande Belg. militairen en de hen bezoekende vrouwen en kinderen (die veelal in de nabijheid zijn komen wonen) en 1 korp. met 10 soldaten, z.g. corveégeleiders bij 't gaan naar 't hos pitaal, kerkbezoek en fourageeringen van en door de Belgen. De Belgen staan onder commando van een oud-overste van het Ind. Leger, aan wien een oud-kapt. dito als adjudant en een luit. kwartiermeester is toegevoegd; zij worden bijgestaan door Belg. off" en minderen voor den adm. dienst. Belg. off" en minderen ontvangen dezelfde tractementen en soldijen, de minderen ook de voeding, als voor hunne rang- en graadgenooten v/h Ned. Leger. De Comdt. v/h Bew. detachement verhoudt zich tot den Internee- rings Comdt. als de comdt. van een gerequireerd gewapend detache ment tot den Burgemeester, die het gewapend detachement heeft gerequireerd. De Comdt. v/h Bew. detachement is verantwoordelijk voor de beveiliging en bepaalt, hoe deze zal geschieden. Met de geinterneerden de offn. wonen in de stad en mogen zich, wegens op hun eerewoord gedane belofte om geen poging tot ontvluchten te doen, vrij bewegen—heeft de comdt. Bew. detachement geen bemoei enis, toch zal door hem gemeen overleg met den Interneerings Comdt. dienen gepleegd te worden. Om het militair kampement geschiedt de bewaking dag en nacht door 26 posten, die met geladen geweer (wachtpatronen) ontvluch ting of ongeoorloofd uitgaan moeten beletten en na één keer vruch- telooze sommatie van hun vuurwapen moeten gebruik maken. De luit. v. piket heeft't toezicht over de wacht en posten en treedt— wanneer noodig—op als comdt. der iwacht. 's Nachts wordt 't kazer neterrein bovendien steeds afgepatrouilleerd door eene patrouille der marechaussee; deze waren oorspronkelijk belast met de algeheele bewaking van de geinterneerden. In de wacht bevindt zich een sergt. controleur, belast met de con trole op binnenkomende Belg. familieleden der geinterneerden. Man nen moeten met donker de kazerne verlaten om te voorkomen, dat 728

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 78