[Juli 1915. geinterneerden bij donker in burgerkleeding zouden kunnen ontsnap pen; de bezoektijd van vrouwen en kinderen is tot8 u's avonds. Aan geinterneerden, die uitgaan mogen, wordt ter controleering door den Interneeringscomdt. een groene (doorloopende), rose (voor bepaalde dagen) of witte (voor bepaalde uren) kaart afgegeven. De groene en rose kaarten moeten voorzien zijn v/h portret van den betrokkene. De kaarten moeten bij uitgaan en binnenkomst- uiterlijk 8 u n. m. - vertoond worden aan den sergt. controleur, hierin bijgestaan door 1 korp en de soldaten v/h z. g. geleide corvee, dat mede controle uitoefent op de door geinterneerden en binnenkomende familie medegebrachte pakken enz., met't oog op binnensmokkelen van burgerkleeding, sterke drank en andere verboden artikelen. Katholieke geinterneerden houden kerk in de kazerne, protestan ten gaan onder geleide onzer militairen naar de kerk; een dergelijk geleide wordt ingedeeld bij mil. marschen, waarbij zich dan nog een Marechaussee patrouille aansluit. De geinterneerden hebben een eigen mil. muziekkorps opgericht,'t welk bij mil. marschen mede uitrukt. Wacht, posten en corveegeleiders mogen niet spreken met de gein terneerden, zulks is verboden tot tegengaan van te gemeenzamen omgang met onze militairen. Wat daarvan echter komt, zal men zelf kunnen nagaan als ik hier vermeid, dat geinterneerden en onze militairen in dezelfde kazerne gehuisvest zijn, in eenzelfde cantine komen en den geheelen dag op't omliggend terrein door elkaar heenloopen. Het is dan ook een onhoudbare toestand, die ten leste wel aanleiding moet geven tot ongewenschte toestanden en wellicht tot moeilijkheden en de last om thans met primo Februari alle Belgische geinterneerden over te brengen naar Oldenbroek zal ze ker hieraan niet vreemd zijn, vooral na 't gebeurde met de Belg. geinterneerden te Zeist, waarbij de wacht van zijne wapens moest gebruik maken en er dooden en ettelijke gewondden a/d zijde der Belgen vielen. Gedurende hunne interneering alhier zijn een 30tal Belg. mili tairen ontvlucht, voor 't meerendeel artilleristen, die vermoedelijk wel hun weg naar Engeland gevonden hebben, vanwaaruit zij wel weder achter de vuurmonden a/d Ijserlinie zullen zijn terecht geko men. 1 en 2 Februari vertrek der Belgen naar Oldenbroek, zonder eenig 729

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 79