De Verdediging van InDië. [Juli 1915. Eene o.s. vloot geeft echter geenerlei waarborg van veiligheid. In theorie gaat zij roemrijk ten onder tegen den overmachtigen tegenstander, in de practijk laat zij zich opsluiten in een haven, valt den vijand min of meer beschadigd in handen en versterkt ten slotte diens vlootde Retwisan heet thans de Hizen, de Pobieda de Suv/o, enz. In theorie kan eene o.s. vloot den vijand toch nog zoo knauwen, dat, in aanmerking genomen den bouwtijd van slagschepen, diens vloot voor jaren verzwakt is tegenover die van derden; in theorie zal de machtige zich dus tweemaal bedenken, alvorens hij zich aan die kans blootstelt. In de practijk zal hij de eerste de beste aanlei ding aangrijpen om een mogelijken toekomstigen tegenstander tijdig uit den weg te ruimen en zijne vloot met diens schepen te ver sterken. Al is onze Marine bezield met den geest van Tromp en De Ruyter, —en daaraan wordt niet g.twijfeld—er is geene enkele vloot, die zich geheel opoffert, evenmin als een leger zich tot den laatsten man dood vecht. Zelfs van het Duitsche Stille Zee-eskader, dat bij de Falklandseilanden eenvoudig verrast werd en dat niet de verleiding van een oorlogshaven achter zich had, is nog iets ontkomen; de taak van dit eskader had trouwens niets gemeen met de taak, welke een Nederlandsch-lndische dreadnought-vloot zou hebben te vervullen. Het verdedigingsstelsel van de S.C. berust geheel en al op de fleet-in-being-theorie, op die theorie, welke in den huidigen wereld oorlog dermate onhoudbaar is gebleken, dat zij wel geen verdedigers meer zal vinden. Waar de basis thans gebleken is geheel foutief te zijn, kan het stelsel van de S.C. niet deugen. Eene zwakke Dreadnought-vloot is voor een klein rijk een onding, dat geen enkele waarborg geeft. En wij kunnen onmogelijk eene vloot bezitten, die opgewassen is tegen die van onze naburen in Azië. De Vereenigde Staten bezitten thans 6 Super-Dreadnoughts (buitendien nog 5 op stapel) en 6 Dreadnoughts. Japan bezit 1 Super-Dreadnought, 2 Dreadnoughts, 4 Slagkruisers en heeft 3 Super-Dreadnoughts op stapel. Wij hebben op het oogenblik niets, zelfs niets op stapel; Australië is ons al voor. Volgens de voorstellen van de S.C. zouden 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 7