Juli 1915] incident, waarvoor wel eenigszins gevreesd was, daar zij het hier zeer naar hun zin hadden. Voor een groot deel is dat hieraan toe te schrijven, dat hunne vrouwen, kinderen en familieleden mee kon den naar Oldenbroek, in de nabijheid waarvan barakken voor deze laatsten worden opgezet. Ik verlaat hier de Belgen echter niet zonder de vermelding, dat het mij opviel, hoe correct zij steeds de Ned. off" salueerden,'ook onderoff11., in tegenstelling met vele Ned. militairen, waaronder er nog steeds - vooral jongeren - velen zijn, die er blijkbaar een soort crane- rie in vinden om hunne superieuren op straat z. g. niet te heb ben gezien! Na vertrek der Belgische geinterneerden kwam vanzelf mijne func tie van Comdt. v/h Bewakingsdetachement, bestaande uit 1 1/2 comp. Landweer alhier in garnizoen, te vervallen en viel ik terug in de bescheidener functie van Comp. Comdt. Ik bracht hierover mijne bezwaren te berde. 15 Februari werd mij op een verzoekschrift geantwoord, dat mijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar was, doch dat hiervan aantee- kening was gehouden om mij t.g,t. te belasten met een commando overeenkomstig mijn rang. In aanmerking nemende, zooals uit 't off. boekje 1915 blijkt en mij verder bekend was: 1 dat bijna alle depot bataljons der Inf. brigades gecommandeerd werden door Holl., ja zelfs een enkel door een Ind. kapitein, 2 dat geen enkel Holl. majoor belast was m/c comp. commdo, 3 dat 3 Holl. majoors jonger in anciënniteit een Bat. Commdo voerden, 4 dat sedert de mobilisatie nog tal van hoofdoff" benoodigd waren bij het Holl. Leger, blijkende uit de weder in dienststelling 't zij tijdelijk 't zij bij de Landweer van gepensionneerde hoofdofficieren, o dat zelfs een enkele Ind. majoor jonger in anciënniteit wel belast was m/e Bat. commdo, bracht ik 't vorengaande nogmaals onder de aandacht van mijnen korpscomdt., die mijne bezwaren dan ook deelde en mij, door overplaat sing van een onderluitenant naar dit garnizoen, onthief van mijn comp. commando, mij belastte m/h toezicht o/d oefeningen der l'/2alhier gelegerde comp" Landweer en mij daardoor verloste uitdenonmo- gelijken toestand ter plaatse, waar een kapt. comdt. was van een depot baton. 730

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 80