De Groote Oorlog. [Juli 1915. Wijders wijs ik hier nog op de omstandigheid, dat als chef v/d Staf bij 2 Territoriale commando's—waarvoor organiek een hoofdoff. of kapt. is uitgetrokken in de Oorlogsorganisatiën, fungeerden 2 kapt., niet van den Gen. Staf, terwijl zich onder de 21 in Nederland aanwezige Ind. majoors er o.m. 3 bevinden afkomstig v/d Hoogere Krijgschool, waarvan er 2 in Indië als kapt. b/d Gen. Staf hebben gediend en nu h.t.l. belast zijn 2 met een Bat.ons en 1 met een comp. commando. Blz. 45 v/h off. boekje wijst uit, dat Ind. off", v/d Gen. Staf toch ook wel aangenomen zijn als Reserve id. b/h Ned. Leger. 8 Maart met verlof in den Haag zijnde, bepleitte ik bij den chef v/h bureau Beheer Landmacht v/d Opperbevelhebber persoonlijk mijne belangen. Mij werd geantwoord, dat ik volkomen gelijk had en dat deze toestand niet langer bestendigd mocht blijven, in de eerste plaats niet, waar zoovele Holl. kapts. een korpscomman do voerden. Aan een der bureauoff". werd in mijne tegenwoor digheid opgedragen den Inspecteur der ,Inf. tot bespreking dezer aangelegenheid uit te noodigen en een lijst op te maken van de Ind. majoors, die geen commando hadden overeenkomstig hun rang en van kapiteins, die een korpscommando voerden. Blijkbaar had men toen nog geen volledig overzicht van de indeeling van alle bij de gemobiliseerde Landmacht dienende off11., 't geen wijders blijkt uit eene d.d. 27 Februari verzonden opdracht aan de mil. autoriteiten om op 10 Maart in te dienen eene opgave van alle (ook Ind.) off"., bij de sedert 1 Aug. gemobiliseerde Landmacht dienstdoende, met vermelding van hunne indeeling. Waarom geen maandelijksche sterktestaten ingevoerd als b/h Ind. Leger? Wat men hier in Nederland ook van het Ind. Leger zou kunnen overnemen is het Algemeen Stamb. No. voor den militair. Zulks zou tot veel gemak leiden en 't opgeven van valsche namen door militairen onmogelijk maken en door^dit laatste leiden tot een krachtiger handhaving van de Krijgstucht, wat moge blijken uit 't hiervolgend in extract overgenomen schrijven van den (mil.) stations- comdt. te Tilburg in zake klachten over vervalsching c.a. metver- voerbewijzen door op 's Landskosten reizende mil. verlofgangers 1 „De vervalschingen bepalen zich niet alleen tot die korpsen, doch „worden waarschijnlijk overal gepleegd! Successievelijk zijn 7 ver- „valschers aangehouden, w.o. 2 onderofl". en 1 korp. 1 Bovendien 731

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 81