Juli 1915.] Overzicht van Nederlandsche militaire Tijdschriften. plaatsen, waaronder begrepen munitiebergplaatsen, verbandplaatsen, stallen, latrines, enz. S. wijst nog in het bijzonder op het merkwaardige verschil tus- schen het Fransche en Duitsche loopgraafstelsel Bij de Duitschers is de voorste linie veelal de eigenlijke gevechtslinie, terwijl bij de Franschen vaak vóór de gevechtslinie nog een zwakkere linie wordt aangetroffen, waarvan de bezetting bij een ernstigen aanval op de hooidlinie terugtrekt. Om voor de hand liggende redenen, zoo zegt S, lijkt het Duitsche stelsel te verkiezen, mits voortdurend een scherpe waakzaamheid in voorste linie wordt betracht. Nog wordt gesproken over de verpleging in de loopgraven, het gebruik van periscopen, gummilaarzen, pompen en meer dergelijke nieuwigheden. Hoe zou het gaan, wanneer hier in het warme, Indische klimaat de troepen eens voor de taak, daar op het Westfront verricht, wer den geplaatst. De proef zou eens met een paar brigades- ik bedoel de groote— genomen kunnen worden. Het besproken artikel kan daarbij de handleiding zijn. Vervolgens bespreekt S. de ondervindingen op het gebied van de luchtvaart en staat in 't bijzonder stil bij de middelen, welke de vliegeniers gebruikten om de resultaten hunner verkenningen en waarnemingen mede te deelen aan hem, die moet worden ingelicht. Het best schijnt te voldoen een met roet gevuld toestel, waarmede de vliegeniers langere of kortere strepen (morseteekens) uitstooten. Volgens S. zou de Duitsche luitenant-vliegenier von Buttler,voor Luik de -|- en schoten van de eigen artillerie hebben aangegeven door éénmaal, resp. tweemaal „the looping the loop" te maken. Van het optreden der Duitsche luchtschepen zegt S. dat dit, hoewel kranig werk, den duur van den oorlog geen dag zal bekorten. Nog een derde artikel over den oorlog valt te vermelden, n.l. het vervolg van „De Groote Europeesche Krijg". Daarvan wordt inde- ze aflevering de slag aan de Masoerische meren behandeld. En thans nog een artikel, dat niet over oorlog spreekt. Het is afkomstig van den kap. H. C. Rouffaer en getiteld„Moreele eigenschap pen". Kap. Rouffaer schreef enkele maanden geleden reeds een en ander op het gebied van psychologie. De thans geleverde studie handelt over de beteekenis van ka rakterkennis. We meenen den aard van het artikel eenigszins te kunnen aangeven door de volgende aanhaling: 740

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 92