Overzicht van Nederlandsche militaire Tijdschriften. [Juli 1915. „Welk een voordeel is het niet, wanneer men den soldaat kan „onderkennen als een exemplaar van de zooveelste groep; uit de „zooveelste klasse; uit de zooveelste hoofdafdeeling eener psycho logische classificatie en daarenboven een lijstje in zijn hoofd heeft „van de beperkingen, zwakheden en tekortkomingen waartoe het „lidmaatschap van die groep praedisponeert." Mogelijk is de kennis van dat alles een voordeel, maar voordat een officier het zoo ver gebracht heeft, zal hij aan die kennis mis schien al geen behoefte meer hebben. Mavors 1915 No. 2. Het thans verschenen tweede nummer van de Oorlogsuitgave van Mavors „De Volkerenstrijd van 1914—15" behandelt de weer middelen en de strijd ter zee. De samensteller zegt in zijn voorbericht, dat het aanvankelijk in de bedoeling lag om de weermiddelen te land en ter zee te behan delen in deze aflevering, maar dat alleen die ter zee en de gebeur tenissen te water werden besproken met het oog op de plannen ter verdediging van Indië, waarover een jaar geleden zoo veel gesproken en geschreven is. Daarom worden nu de resultaten der praktijk den lezer aange boden, om hem in staat te stellen zichzelf een oordeel te vormen over het zoo enorme landsbelang; „met welke middelen moet Indië verdedigd worden." Wat van dit voorbericht te zeggen? Niet anders dan dat de schrijver naar onze meening een merk waardige dosis optimisme het zijne mag noemen. We willen hier dadelijk enkele beschouwingen, die aan het slot van de aflevering voorkomen, doen volgen, waar de schrijver den lezer te hulp komt en het zich zelf vormen van een oordeel, door zijn eigen meening omtrent de verdediging van Indië weer te geven. We doen uit dat gedeelte een paar aanhalingen „De in ons land zoo zeer gewaardeerde theorieën van Sir Percy „Scott, die onbewust vermoedelijk, ons een goedkoope vloot voor „Indië voorspiegelde, zullen, naar vermeend wordt, nog geen wer kelijkheid kunnen worden. „Denkt Nederland er nog over zijn kolonieën te beschermen, dan „zal het diep in den zak moeten tasten, dieper nog dan de Staats commissie voorstelde." (En dat was voor velen al te diep. N.) „En men make zich vooral geen illusie met een uitgave van enkele „honderden millioenen van de Indische defensie ter zee af te zijn. „En is die vloot gereed, dan moet onmiddellijk begonnen worden „aan de nieuwe vloot, zoodat het zaak is telkens een niet te groot „eskader te doen bouwen, b.v. van 3 eerste klasse schepen met „toebehooren." 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 93