Ouerzichi uan eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Schweizerische Mil. Blatter. Maart. In het eerste artikel wordt weer eens een pleidooi gevoerd voor het blijven beoefenen van het schieten uit ongedekte stellingen en het direct richten. De schrijver koppelt beide zaken vrij wel aan elkaar, 't geen o.i. minder juist is. Ook bij ongedekt opgestelde artillerie verdient gebruik van de indirecte richt methode liefst, vooral in Indische terreinen, met een baak—in 't algemeen verreweg de voorkeur, wat na tuurlijk niet weg neemt, dat ook 't directe richten beoefening verdient. Nu zegt 't artikel o.a „Beim indirekten Richten ist die Feuerlei- tung in einer Hand, in der des Batterieführers (dus de ideaaltoestand y—Dies ist eine Lage, die sich in gewissen Gefechtsphasen nicht aufrecht erhalten lasst. Und solche Phasen wird es in Ge- fechten, die zur Entscheidung dringen, wohl immer geben". Welnu, laat 't geval intreden, dat de sectie, ja 't stuk zelfstandig moet vuren, dan nog bij voorkeur indirect richten, de sectie- of stuks commandant corrigeert dan middels de °/0o verdeelingen in den kijker, dat geeft de minste kans op wrijving en fouten. Intusschen er zijn gevallen denkbaar, waarin althans het 1ste schot met directe richting gelost dient te worden, b.v. als in onvoorbe- reiden toestand plotseling op een duidelijk doel gevuurd moet worden, zoodat ook de directe richting beoefend moet worden. De schrijver verdeelt het gevecht, wat de artillerie betreft, in 2 fasen: inleiding en beslissing. De laatste fase zou dan 't gebied van de ongedekte stellingen en de directe richting vormen. Sterk legt hij den nadruk op het belang van een sterken drang naar voren, ook voor de artillerie; het terreinwinnen geschiede liefst met kleine verspreide afdeelingen, opdat de vijandelijke artil lerie gedwongen worde ten minste een deel dier afdeelingen onge moeid te laten. Verkeerd acht hij een streven om van uit de verte te blijven werken onder vooruitzending van de waarneming; dit is uitvoerbaar op het oefeningsterrein, mais ce n'est pas la guerre. Intusschen zij er de aandacht op gevestigd, dat deze wijze van werken in een stellingoorlog zeer goede resultaten kan opleveren. Uit het volgende artikel „Artilleristische Betrachtungen" beginnen we met aan te halen: „Als Grundlage für diese Betrachtungen mag von vorneherein folgende Ueberzeugung festgelegt werden, welche sich uns aus dem bisherigen Verlauf der Kampfe aufgedrangt hat: 743

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 95