Juli 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Die Feldartillerie kann und wird nur dann zu einem entscheidenden Erfolg beitragen, wenn sie ihre game Kraft darauf konzentriert, die feindliche Infanterie zu vernichten; und dies in der Hauptsache unbekümmert um die Tatigkeit der feindlichen Artillerie, der in der verdeckten Aufstellung frontal doch nur wenig Schaden zugefügt werden kann". De schrijver vraagt nu of de huidige (Zwitsersche) veldartillerie wel overeenkomstig die hoofdtaak georganiseerd is, (vlakbaan vuurmond met in hoofdzaak de G K. als projectiel). Het moeilijke van de taak der artillerie is niet het bevuren van ongedekte infanterie in beweging, doch van infanterie, die zich goed gedekt heeft opgesteld en dan komt men veeleer tot de wensche- lijkheid van meer gekromde banen en van eenheidsprojectielen. De schrijver hoopt, dat deze oorlog een goede oplossing zal geven in den vorm van invoering van een eenheidsvuurmond (dus een compromis tusschen veldkanon en veldhouwitser) en van eenheids projectielen. Belooft het wederzijdsch beschieten van gedekt opgestelde bat terijen weinig resultaat, aan den anderen kant moet erkend worden, dat ongedekte opstelling van een batterij onder het vuur van gedekte vijandelijke artillerie op den duur een onmogelijkheid is. (Vergelijk het vorig artikel). Ook deze schrijver beveelt het indirecte en directe richten aan en wil beoefening van beide. Aan het slot beveelt hij beoefening aan van het schieten in groote artillerie-verbanden onder leiding van hoogere artillerie officieren, die men (in Zwitserland) z.i. te veel uitschakelt. We vermelden vervolgens een van afbeeldingen voorzien artikel over meetinstrumenten voor Artillerie-officiereneen artikel over „Militar-Aerologie" en een artikel over overgangsvormen tusschen marsch- en gevechtsformatie bij Infanterie-afdeelingen, waarin de schrijver de wenschelijkheid uitspreekt om voor die vormen korte duidelijke benamingen in te voeren. Speciaal is dit o.i. wenschelijk voor den handigen kruisvorm van waaruit steeds naar alle 4 zijden 3 sectiën in gevecht gebracht kunnen worden. Hanika vervolgt zijn „Betrachtungen über den bulgarisch-türki- schen Feldzug 1912" en neemt daarin de waarde der verschillende strijdmachten in beschouwing. In het volgende artikel wordt het curieuze voorstel gedaan om bij den aanval op een stelling voor de Infanterie der eerste aan- valsliniën per man een schild op slede beschikbaar te stellen. De slede kan ook van lichte raden voorzien worden. 744

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 96