Juli 1915.] Overzicht van EENiQE Buitenlandsche Tijdschriften. schen noodzakelijk geacht, teneinde Rusland uit zijn isolement te verlossen en om door aanvoer van krijgsmateriaal naar dit land mogelijk te maken den strijd door te zetten. Resultaat van de actie verwacht de schrijver niet. in No: 56/58 vindt men vermeld, dat 2 Amerikaansche journalisten uit Duitschland komende, verklaard hebben, dat Duitschland voldoende voedingsmiddelen, goud en koper heeft om den oorlog nog 2 iaar lang te voeren. J De prijzen van levensmiddelen zijn er goedkooper dan in Zwitserland (wat, indien juist, nog absoluut niets zegt—y—en het Kriegsbrot is beter dan Engelsch wittebrood, enz. enz. No: 60 geeft een artikel „Ein Monat Unterseebootskrieg" volgens welk artikel een zeer groot aantal scheepvaartmaatschappijen, zoowel Engelsche als neutrale, den dienst gestaakt zouden hebben, de vracht prijzen reusachtig gestegen zouden zijn, met gevolg moeilijken toevoer naar Engeland en belangrijke prijsstijging van voedingsmiddelen en steenkolen, met als verder gevolg eischen tot loonsverhooging en stakingen. No: 61/62 vermeldt, dat de Russen bij het nemen van Przemysl de forten in puin vonden, terwijl al het materiaal onbruikbaar gemaakt was en de achtergelaten bezetting minimaal in aantal en in waarde zou zijn geweest, ergo de winst niet groot geweest zou zijn. Opgenomen zijn verder eenige mededeelingen uit buitgemaakte Russische papieren, blijk gevende van wantoestanden in het Russi sche leger. Een lezenswaardig artikeltje, wel een uitzondering in het tegen woordige M.W.B., geeft No: 66/67 onder den titel „Die Starke und Schwache des russischen Heeres". De schrijver verklaart hierin den geringen invloed die ernstige nederlagen op het moreel van den Russischen soldaat hebben, 't Is een machine, waarop noch nederlaag, noch overwinning invloed hebben; van een moreelen toestand in de Westersche beteekenis is bij den Rus geen sprake, hij is immuum in dat opzicht, 't geen zoowel goede als slechte kanten heeft. Alleen vernietiging maakt den Rus onschadelijk. De schrijver beveelt dan ook meedoogenlooze vervolging als eenig recept aan, jammer, dat er voor de Russen zooveel ruimte is om terug te gaan, waardoor toepassing van het recept geen sinecure wordt. Dat moet nagestreefd worden, alzoo de schrijver, door het aantrekken van groote cavalerie-afdeelingen naar hetOost front. Aan het slot wijst de schrijver er op, dat de nieuw gevormde Russische troepenafdeelingen veel minder waard zijn dan de oudere en dat veelvuldig tuchteloosheid aan den dag treedt. Naar 's schrijvers meening zal deze tuchteloosheid verergeren naarmate de oorlog langer duurt en vooral tegen het voorjaar, als 745

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 98