X M Bel Schieten met één zijpost bij de Uesting-FIrtillerie, B (met plaat). Dat in de schietregels der Vesting-Artillerie een afzonderlijk gedeelte voorkomt, behandelende het schieten met directe waarne ming van uit één zijpost, vindt o.a. zijn reden van bestaan in het feit, dat de regeling van de zijdelingsche ligging der baan bij het schieten met een dergelijke waarneming anders behoort te geschie den dan bij het schieten met directe waarneming van uit de batterij of met waarneming van uit 2 zijposten. Nu spreekt het natuurlijk vanzelf, dat genoemde regeling der zijdelingsche ligging bij waarneming van uit één zijpost minder eenvoudig zal zijn, dan bij andere wijze van waarneming, daar toch in het eerste geval de zijdelingsche afwijkingen der schoten niet kunnen worden waargenomen t.o.v. de schootslijn, wat in j't laatste geval wel zoo is. En toch is dit de afwijking, die den batterij commandant interesseert. Bij waarneming van uit één zijpost kan de batterij-commandant uit de afwijkingen der schoten t.o.v. de waarnemingslijn ongeveer nagaan hoe de zijdelingsche ligging der baan t.o.v. de lijn batterij inschietpunt is. Het is echter onmogelijk om door berekening uit afwijkingen van schoten t.o.v. de waarnemingslijn, van een met een bepaalde C.D. geschoten baan, met mathematische juistheid de zijdelingsche ligging t.o.v. de lijn batterij-inschietpunt te bepalen en zulks in verband met de lengtespreiding der projectielen. Dit is nu in de meeste gevallen ook geheel onnoodig in verband met de breedte-werking en breedte-spreiding der projectielen en de breedte van het doel. Daar rekenen zeer veel eischt van de zerfliwen van den batterij commandant, zal noodeloos gereken zeker achterwege moeten blijven en zullen de gevallen, waarin voor het bepalen der zijdelingsche richting berekeningen gemaakt worden, tot een minimum beperkt moeten worden. 677 m ..KB

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 25