De Groofe Oorlog» mobilisatie-Dagboek uan een Indisch BooidoHicier in Dederiand. 1 Juli 1914 met verlof in den Haag aangekomen zijnde, gewerd mij op 29 Juli evenals alle andere Ind. mil. verlofgangers vanwege 't Dept. v. Kol. de schriftelijke mededeeling, dat 't—in verband met de spanning in Europa—niet onmogelijk was, dat wij a la suite van de Kol. Reserve zouden worden gevoerd om dienst h. t. 1. te verrichten, dan wel onverwijld naar Indië terug te keeren. Deze laatste clausule vooral bracht ontsteltenis in menig verlof- gangersbestaan in 't welbekende Duinoord. 1 Augustus (le mobilisatiedag) gewerd ons de schriftelijke mede deeling van bovengenoemd Departement, dat krachtens Kon. Besl. van 1 Aug. 1914 No. 106, bij beschikking van den Min. v. Kol. van dienzelfden datum afd. C2 No. lbis het ons verleend verlof naar Europa werd afgebroken en wij gevoerd werden a la suite van de Kol. Res. In afwachting van de nader aan te wijzen bestemming was men gehouden in Nederland te verblijven, dan wel—buitenslands zijnde dadelijk naar Nederland terug te keeren en van zijn adres onverwijld schriftelijk kennis te geven aan bovenvermelde afd. van het Dep. v. Kol. en aan den Comdt. der Kol. Res. te Nijmegen. Zondag 2 Augustus 4 u.n.m. kwam die nader aan te wijzen bestemming in den vorm van een dringend telegram, waarbij mij werd opgedragen mij onverwijld te meiden bij den Comdt. van een Landw. Bat. te met mededeeling, dat onze geldelijke positie nader geregeld zou worden. Die regeling volgde den anderen morgen en zal er wel toe bijge dragen hebben om alle mil. verlofgangers met hunne oproeping te verzoenen, want de toegekende daggelden boven het gewone verlofstractement— van 8 voor een subaltern- en 10 voor een hoofdoff. (op de plaats hunner inwoning blijvende, de helft van die bedragen) kan niet anders dan zeer royaal genoemd worden. 708

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 58