uit de Practijk. Een middel tol uerhooging nan de geDechtsmaarde nan den troep. Ik vrees dat degenen, die het ondervolgende zullen lezen, mij zullen uitmaken voor een „utopist." Toch is niets minder juist, en is mijn bescheiden streven steeds op de practijk gericht geweest Ik zou n.m. wenschen, dat elk tot het N. I. Leger behoorend militair in de toekomst voorzien werd van een bril met gekleurde glazen, en wel bij voorkeur z. g. n. „Smoked" glazen. Reeds meer dan 15 jaren gebruik ik een dergelijken bril, en het zij mij vergund hier even de voordeelen van dit gebruik aan te geven. Wanneer de man bij het schieten, en vooral bij de gezamenlijke schietoefeningen, gedurende langen tijd geheel of gedeeltelijk tegen de zon moet inzien, wordt het oog spoedig vermoeid, en tegen het einde der oefening gaat de schietvaardigheid merkbaar achteruit. Wanneer men in stelling liggende geruimen tijd tegen de zon in over eene sawahvlakte moet turen, treedt op een gegeven oogenblik bij bijna alle militairen eene zekere vermoeidheid van het oog in, waardoor de scherpte van het waarnemen bepaald vermindert. Wanneer een troep verscheidene uren langs een stoffigen weg moet marcheeren, treedt op een gegeven moment bij het meerendeel der deelnemers eene vermoeidheid in, die naar mijne bescheiden meening, voor een aanzienlijk procent moet worden toegeschreven aan eene te groote inspanning van de gezichtszenuwen, welke overmatige inspanning ongunstig op de hersenen werkt. De ondervinding, door mij in de practijk opgedaan, heeft mij bewezen dat een bril met „smoked" glazen in al de genoemde gevallen de vermoeidheid, öf grootendeels opheft, öf eene aanmer kelijke verlichting aanbrengt. De bril, die ik nu sedert ruim 4 jaren gebruik, weegt, met stevig kartonnen brillenhuis, 30 gram en heeft 0.40 gekost. Men heeft natuurlijk verschillende nuances in het z.g.n. „smoked". Mijne ondervinding is, dat, wanneer het glas niet te donker wordt genomen, de sterkte van het waarnemen er niet noemenswaardig onder lijdt. Voorheen bezigde ik een lorgnet met dergelijke glazen, doch dit bleek onpractisch te zijn, daar bij het transpireeren het instrument van mijn neus gleed. Men zal mij nu wellicht tegenwerpen, dat een Bataljon met brillen op geen gezicht is, en de „Schneidigkeit" er aanmerkelijk door geschaad zou worden. 734

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 84