Van fllles Wat Bei schietkamp te (Ikdja. Naar aanleiding van het artikel van den Heer Lucardie in de vorige aflevering wordt ons van welingelichte zijde medegedeeld, dat de geheel onvoldoende inrichting van bedoeld schietkamp reeds eenige jaren geleden de aandacht heeft getrokken. Er zijn toen verkenningen verricht, teneinde de beste plaats voor een nieuw kamp te bepalen. Daarbij is gebleken, dat alleen bij Madja een geschikt terrein te vinden is. Reeds is in beginsel besloten, dat de voor de verbetering van het schietterrein en de kampeergelegenheid aldaar benoodigde gelden, begroot op niet minder dan 3 a 5 ton, bij de Regeering zullen worden aangevraagd. De huidige tijdsomstandigheden zijn echter oorzaak, dat ook deze urgente verbetering wordt uitgesteld. Red. Uloderne beschermde kruisers. (met een staat). De in bijgaande staat vermelde gegevens zijn grootendeels ontleend aan de Oostenrijksche marine-almanak voor 1915. Aangezien van de voor Indië aangevraagde schepen de mate van bescherming nog niet bekend is, werden in den staat geene getallen omtrent pantserdikten opgenomen. In de kolom „Aantal" is geene rekening gehouden met de in den huidigen oorlog geleden verliezen. De Sydney is vooral bekend als overwinnaar van de Emden. Engeland bouwt zoowel de kleinere als de grootere typen; bij zoo'n reusachtige vloot als de Britsche, is het natuurlijk mogelijk voor elk doel speciale typen te bouwen. Van de Amphion-klasse is de Amphion zelve in het begin van den oorlog verloren gegaan; overigens schijnen al deze Britsche kruisers nog intact te zijn. De Arethusa werd genoemd in de actie bij Helgoland. Bij Duitschland volgt de tonnenmaat eene opklimmende lijn. Van de 4 genoemde klassen zijn vermoedelijk thans verlorenKarlsruhe, Magdeburg, Köln en Mainz, Dresden en Emden, terwijl de Breslau aan Turkije overging. De Emden heeft speciaal in onze streken naam gemaakt als „commerce-raider"; volgens deskundigen zoude daarbij echter gebleken zijn, dat zij voor dat doel eigenlijk een te kleine werkingssfeer, dus te kleine tonnenmaat, en te zwakke bewa pening had. 737 «SB8S*

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 87