Juli 1915.] Van Alles Wat. De 3 door China bestelde kruisers waren in aanbouw op de werf te Monfalcone, uit de oorlogsberichten welbekend. Vermoedelijk zullen zij daarom nooit de Chineesche vlag voeren. Frankrijk had de laatste jaren al zijne kracht aan vermeerdering van het aantal Dreadnoughts besteed. Wat kruisers aangaat, schijnen de Franschen er afwijkende denkbeelden op na te houden Zij hebben geen enkele slagkruiser, hun nieuwste pantser-kruiser is van 1908 en hun nieuwste beschermde kruiser van 1899 (neen, het is geen drukfout van 1899). De Fransche vloot telde bij het uitbreken van den oorlog geen enkel schip, dat de vaartsnelheid van Goeben en Breslau (28— 27.6 mijl) nabij kwam, jagers niet medegerekend. De geringe snelheid van de nieuwste Italiaansche kruisers is bij zonder opvallend; zij zijn zeker voor een zeer speciaal doel gebouwd. Omtrent de Nino Bixio en het zusterschip wordt vermeld, dat zij voor de Roode Zee bestemd zijn. Behalve de in den staat vermelde, heeft Japan nog eenige beschermde kruisers van voor den Russisch-Japanschen oorlog. De grootste schepen, in den staat vermeld, zijn wel de 4 voor Rusland in aanbouw zijnde kruisers. Zij waren oorspronkelijk voor de Siberische vloot bestemd. De Vereenigde Staten schijnen de laatste jaren geene bescherm de kruisers te hebben gebouwd. Naar het voorkomt, zouden juist zij beschermde kruisers met een grooten werkingssfeer zeer goed kunnen gebruiken. Uit den staat blijkt, dat de voor Indië aangevraagde kruisers in hun soort tot de machtigsten gerekend mogen worden. De tonnenmaat is daardoor vrij groot geworden, de schepen zullen echter toch nog door het Oostgat Soerabaja kunnen bereiken. Waar onze geldmiddelen zoo beperkt zijn, zullen velen liever wat kleiner kruisers en dan wat meer willen, b.v. liever 3 Arethusa's dan de 2, die thans geprojecteerd zijn. Het zal interessant zijn uit de mail te vernemen, welke overwegingen de Minister tot deze aanvrage geleid hebben. M. 738

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 88