Ouerzicht uan Dederlandsciie (Dilitaire Tijdschriften. De Militaire Spectator 1915 No. 4. Als vervolg op het vermelde in het Februari-nummer van de Spectator wordt thans het slot gegeven van de „Operatiën van het Engelsche expeditieleger", welk artikel, zijnde het op 20 November 1914 door Generaal French ingediende rapport, werd overgenomen uit de „Morningpost". Het rapport, ingedeeld in hoofdstukken, waarin de verschillende episodes dan wel het optreden van een be paald wapen worden behandeld, laat zich prettig lezen. Het trof ons boven een van die hoofdstukken te lezen„Gebrek aan geoefendheid bij den vijand." Of zou hier de vertaling soms minder juist zijn? Vermelding verdient nog, wat betreffende het korps vliegeniers gezegd wordt. Ik acht het niet raadzaam, zoo luidt het rapport, in dit bericht in bijzonderheden uit te weiden over de taak en den aard van het werk, dat aan het korps werd opgedragen, maar bijna dagelijks worden nieuwe methoden voor het gebruik uitgevonden en in praktijk gebracht, zoowel in strategischen als in taktischen zin. We maakten reeds vroeger melding van het artikel van den kap. van den Gen. Staf. P. J. van Munnekrede, getiteld: „Eenige erva ringen opgedaan in den tegenwoordigen Europeeschen oorlog." Als zeer belangrijk en lezenswaardig onderdeel van dit artikel, wijzen we op hetgeen S. vermeldt over „de loopgravenoorlog." Als inleiding worden de woorden aangehaald van den Comman dant van een Duitsch legerkorps op het Westelijk front. Deze luiden: „Sie sehen, alles was wir auf der Kriegsakademie gelernt haben, „müssen wir in diesem Kriege umlernen. Wir hatten uns den Feldzug „als frischen und fröhlichen Bewegungskrieg, wieinjahre 1870, ge- „dacht und nun liegen wir schon drei Monaten eingebuddelt bis an „die Ohren in der Erde und graben, graben, und bauen, bauen noch „immer zu." Het zou ons te ver voeren, wilden we alle bijzonderheden, die S. ons vertelt, hier opsommen. Wij moeten volstaan naar het artikel, waarin talrijke schetsen van loopgraven, loopgravenstelsels enz. voor komen, te verwijzen. Als voorbeeld, wat een massa werk daar op het Westfront is en wordt verricht, vinden we vermeld, dat voor een in reserve geplaatst Duitsch bataljon waren gebouwd 90 schuil- 739

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 91