Aug. 1915.] Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. eerste voorwaarde het gebruik van krombaangeschut, iets dat Frank rijk reeds spoedig na het uitbreken van den oorlog leerde inzien. Gelukkig was het in de gelegenheid de uit zuinigheid gemaakte fout nog te herstellen. Het spreekt vanzelf, dat Rohne in zijn bespreking den Coehoorn- mortier niet vergeet, eene lichte draagbare mortier, welke diende tot het afgeven van massavuur op levende doelen. Na eene lange periode, waarin deze geschutsoort als verouderd werd beschouwd, doet zich de behoefte daaraan weder gevoelen. Op dit oogenblik' voorziet men er in door toepassing van verschillende werpmachines „Höchstwarscheinlich werden nach Beendigung des Krieges die „Steilfeuergeschütze nach der Richtung hin weiter entwickelt". Zouden wij niet nu reeds kunnen probeeren den 7 cM Mr. A. als loopgraafmortier tot het werpen van bommen te gebruiken? (1 Moet van Rohnes opstel al gezegd worden, dat het een j: opulair tintje heeft, van veel eenvoudiger aard nog is een artikel var- General v. Richter over den „Stellungskrieg, die in ihm gebrauchten Waffen und ihre Abstammung" zoodat ons eene bespreking onnoodig voor komt. Het volgende artikel daarentegen is van des te meer belang. Het is het met den eersten prijs bekroonde antwoord op eene prijs vraag getiteld: „Betrachtungen üher die Wichtigkeit der Schuss- „beobachtungen, urn die grösste Wirkung des Feuers der Feld- „artillerie zu erreichen und die dazu verwendbaren Mittel" door Giovanni Marietti, capitano di Artiglieria. Slechts eene zekere en snelle waarneming waarborgt het snelle inschieten en eene goede vuuruitwerking. Van deze waarheid gaat schrijver uit, zonder het noodig te achten haar nader te bewijzen. Daarin kan hem moeilijk ongelijk worden gegeven, ook ons gevechts voorschrift voor de bereden artillerie houdt overeenkomstige be palingen in en gaat ook mee met schrijvers meening, dat de keuze van de batterijstelling ondergeschikt is aan die van de plaats van waarneming voor den B.C Onderscheid wordt gemaakt tusschen de taktische waarneming, waartoe de Afdeelingscommdn. en Regiments Cn. door beschikbaar stelling van de noodige hulpmiddelen in staat moeten worden ge steld, en de technische waarneming, welke door den B C. geschiedt. Na nog.enkele beschouwingen over de „hoogere verbinding" en de „lagere verbinding" (zie V. G. V. B. A p. 2 komt schrijver dan tot de zaak, waarover hij het eigenlijk hebben wil n.l. de waar neming van het vuur der batterij. De middelen, welke moeten wor den toegepast om deze te verzekeren, worden in onderstaande volgorde behandeld a. Middelen ter verbetering van de waarneming, welke onafhan kelijk zijn van de plaats van waarneming. b. Middelen tot verschaffing van hooge opstellingsplaatsen. 850

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 100