Aug. 1915.] Overzicht van eeniqe buitenlandsche tijdschriften. Mil. Wochenblatt. No. 94/95 staat in het teeken van de oorlogsverklaring door Italië. Gen. von Blume leest dat land in een artikel getiteld „Viel Feind, viel Ehr!" geduchtig de les en noemt Italiës optreden „verraderlijk". Tot troost zijner landgenooten zegt schrijver: „Aber, habenwiruns „gegen zehn Millionen Feinde bisher siegreich behauptet, so werden „wir, nachdem wir jene inzwischen grossenteils zermürbt haben, „auch mit der elften Million fertig werden." In een volgend artikel „Italien als militarischer Gegner", somt een zich A. B. noemend schrijver al de zwakke plekken van den nieuwen tegenstander op. Zijne conclusie luidt dan ook: „Alles in allem wird man also die „wirkung des Eingreifens Italiens in die Kriegshandlung nicht sehr „hoch veranschlagen können." No 96/97. Onder de oorlogsberichten is het volgende voor onze eigen defensie zeker van belang: Over den ondergang van het Engelsche slagschip Triumph verneemt Wolff's agentschap nog deze bijzonderhedenDe torpedeering van het schip, dat dagen lang voor Ari Burnu gekruist had en de Turksche stellingen beschoot, had op den 25en Mei om 123^ n m. plaats. Het vaartuig zonk zoo snel, dat volgens goede waarneming slechts een klein deel van de bemanning kon worden gered. De door de torpedeering van de „Goliath" in de vloot der geallieerden ontstane .Nervositat" is na den ondergang van de Triumph zichtbaar vermeerderd. De vijan delijke schepen mijden de straat der Dardanellen. De Queen Eli zabeth houdt zich als regel schuil. De schepen worden door een kring van torpedobooten omgeven. In No 98/99 een schetskaartje van het Italiaansch-Oostenrijksche grensgebied. No 100 meldt, dat men thans in Engeland de goede werking ondervindt van een premiestelsel op het fokken van lichte paarden. Elke penny, die daarvoor werd uitgegeven, is thans haar gewicht aan goud waard. Zonder dien voorzorgsmaatregel zou de paarden- voorraad, die toch al gering was, geheel onvoldoende zijn geweest. Uit Löbells Jahresberichten wordt een uittreksel gegeven van sterkte en samenstelling van het Italiaansche leger. In een artikel getiteld „Eine Stimme aus Persien" geeft Generaal E. Körner eene vertaling van een artikel uit een Persisch blad van 12 Maart, waarvan het opschrift luidt: „Wraak." Deze wraak is natuurlijk tegen Engeland en Rusland bedoeld. Schrijver roept zijne landgenooten in gloedvolle bewoordingen op tot den heiligen oorlog, aangezien thans de omstandigheden daarvoor gunstig zijn. Het is met voldoening, dat Körner van dezen oproep melding maakt en hij verwacht een groote uitwerking in alle mogelijke Mohammedaansche landen, zelfs in geheel Oost Indië, wo eine durch englische Roheit ihrer Kultur beraubte Rasse nach Erlösung seufzt. Ook de Boedhisten zullen aan den oproep gehoor geven, 852

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 102