Aug. 1915.] Overzicht van eeniqe buitenlandsche tijdschriften. toont de capitaine die génie Raoul de Diesbach allereerst aan hoe de wijze, waarop Duitschland het vorige jaar den aanval op Frank rijk richtte in Fransche militaire kringen voorzien werd Hij haalt daarbij brokstukken aan uit vele verschillende vóór den oorlog verschenen werken o. a. het volgende (in April 1913 geschreven): „Het vastgestelde plan der Duitschers in den aanstaanden oorlog „is ons krachtig versterkte oostfront te omtrekken en daarbij de „neutraliteit van België te schenden. Men kon er tot voor kort „nog aan twijfelen, thans is men er zeker van, want dit voorbedachte „plan is duidelijk te ontdekken uit de aanwijzingen betreffende het „nieuwe oorlogsplanZoodra echter Duitschland de Belgische „grens zal hebben overschreden, zal daardoor het lot van deze „natie nauw met dat van Frankrijk worden verbonden". Vervolgens wijst schrijver er op, dat niets anders dan de ligging op den niet-actieven Duitschen vleugel Zwitserland voor neutrali- teitsschending heeft bewaard. België en Luxemburg daarentegen waren slachtoffers van een in alle details voorbereid strategisch plan der Duitschers. De door dezen gebruikte argumenten om de neutraliteitsschennis goed te praten zijn van allen grond ontbloot. Aan hen, die daaraan nog een schijn van waarheid willen geven, wordt de verklaring van Bernhardi in herinnering gebracht: „Het is taak der diplomatie om netelige kwesties, waarin de moraal schijnt geschonden te zijn, uit den weg te ruimen", Bovendien toont een enkele blik op de kaart, dat het aan Frankrijk toegekende plan om Belgisch grondgebied te willen betreden niet door de feiten wordt bevestigd. Charleroi, waar den 22en Augustus de eerste groote ontmoeting plaats had, ligt 25 K.M. van de Frarsche en 100 K.M. van de Duitsche grens. Indien de korpsen der generaals Ruffey, de Langle de Cary en Lanrezac vóór die van het Beneden- Rijn leger met hunne concentratie gereed waren geweest, dan zou een ontmoeting ongeveer den 10en Augustus bij Luik moeten hebben plaats gehad. Schrijver put uit het gebeurde voor Zwitserland de les, dat al is in de tegenwoordige omstandigheden het gevaar voor oorlog niet zoo heel groot, toch het noodige voor de verdediging der landsgrenzen moeten worden gedaan. Het volgend artikel is dat van den hoogleeraar R. A. Reiss over „Les balles ëxplosibles autrichiennes". Het geval is reeds haarfijn in verscheidene Hollandsche en Indische dagbladen besproken en zoo heeft ook Dr. van Tienhoven zijn stem over die zoogenaamde Einschusspatronen in de N. R. Courant doen hooren. De late ontvangst van het artikel van Reiss is oorzaak, dat een nadere be spreking ons niet meer van belang voorkomt, doch kunnen wij de lezing ervan toch aanbevelen om de vele foto's, waarmede het is verlucht. Wij vestigen nog de aandacht op de Chronique canadienne, waarin 854

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 104