Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. [Aug. 1915. een beeld wordt gegeven van de wijze, waarop het Canadeesche contingent werd bijeengebracht, uitgerust, geoefend naar Engeland overgebracht en georganiseerd. Het eerste échelon sterk 33000 man, waarvan 18000 infanteristen, werd een zestal weken in het kamp van Valcartier (in de nabijheid van Québec) geoefend, daar na zes maanden in Engeland. Revue militair suisse. De Maart-aflevering bevat een leerrijk opstel van Ier lieut. Bovet- Grisel, getiteld „Préliminaires du combat d'infanterie; la marche dans la zone du feu d'artillerie." In een eerste hoofdstuk wordt een overzicht gegeven van wat de reglementen in verschillende landen over dit onderwerp inhouden. Hetgeen onze G H. ervan zegt, is te vinden onder Allemagne (Aufmarsch, Entfaltung, Entwicklung). De Japansche voorschriften over het optreden der infanterie binnen het vuurbereik van geschut zijn zeer sober „Toutefois, a en croire „un officier frangais qui a servi au Japon, le capitaine Duval, l'armée „niponne prépare le combat avec un soin minutieux." Niets wordt verwaarloosd om de nadering geheel tegen gezicht gedekt te doen plaats vinden. De marschvorm is geheel aan het terrein onderge schikt ter verkrijging van gezichtsdekking. Op die wijze wordt de infanterie op een afstand van 12 a 1500 M. van den vijand gebracht en eerst dan begint de aanval, welke, door de geheele troepenmacht tegelijk ondernomen, een verrassend karakter moet dragen. Om dit resultaat te bereiken is het noodig, dat de infanterie zich bij de voorbereiding van den aanval niet aan artillerievuur blootstelt en zulks geheel gegrond op moreele overwegingen. „Le passage de la formation de marche a la formation de combat constitue chez le combattant, au seuil du champ de bataille, et en face d'une inconnue redoutable, un moment de tension nerveuse particulière- ment pénible. Si ce moment vient a coïncider avec une surprise par le feu, il en résulte un ébranlement dont l'impression s'efface difficilement. Ook wacht men niet tot de vijandelijke artillerie haar stem reeds heeft doen hooren; men zoekt de gezichtsdekkingen op zoodra slechts artillerievuur mogelijk schijnt. Hoewel het Zwitsersche reglement de ontwikkeling tot het gevecht ook gedekt wil doen plaatshebben, dringt het toch op snelheid aan. „En tous cas il ne faut pas perdre de temps. De toute fagon, „il ne faut pas attendre les résultats de l'exploration, car lesuccès „dépend avant tout, d'une action rapide." Na enkele krijgsgeschiedkundige beschouwingen geeft schrijver in een tweede hoofdstuk zijne eigen denkbeelden betreffende ontplooiing en ontwikkeling en het optreden der infanterie op verschillende afstanden van de vijandelijke stelling. Hij volgt daarbij wel in het algemeen de Japansche methode, doch wil hij deze niet zoo streng 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 105