Aug. 1915.] Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. schematisch toepassen en kent hij evenals in het Zwitsersche regle ment eveneens waarde toe aan den factor tijd. Het derde hoofdstuk behandelt de compagnie en de sectie, het vierde hoofdstuk enkele opmerkingen over de toepassing tegenover versterkte stellingen. In de conclusie spoort hij het Zwitsersche leger aan tot meerdere oefening in de besproken gevechtshandelingen. Zooals uit dit overzicht moge blijken, is het artikel niet alleen lezenswaard voor infanteristen, maar vooral ook voor artilleristen, omdat er zoo duidelijk uit blijkt, dat het kanon zulk een grooten moreelen invloed heeft en omdat schrijver door aan te toonen, hoe de infanterie daaraan moet trachten te ontkomen, den artillerist den weg wijst tot een gebruik van zijn wapen, waarbij van dien invloed groot succts kan worden verwacht. Het volgende artikel geeft een overzicht van La préparation militaire de la jeunesse aux Etats-Unis. Een wet van 1862 schrijft voor, dat op scholen, die van het gouvernement een subsidie ont vangen, de „militaire taktiek" moet worden onderwezen. Aan dit voorschrift wordt op zeer verschillende wijzen voldaan en het is niet op deze scholen, dat het beste militaire onderricht wordt gegeven. Er zijn verscheidene particuliere universiteiten, die het paedagogisch belang van de militaire opleidingsmethoden inziende, zich geheel op militairen voet hebben geschoeid. Onderscheid tusschen zulke universiteiten en bijv. de Cadetten school of de K.M.A. is voor wat betreft den inwendigen dienst niet te zien. Het gouvernement ver schaft wapens en deskundig toezicht. Verscheidene leerlingen gaan later als officier in het staande leger over. Algemeene verbreiding hebben die militaire oefeningen echter niet. Jaarlijks worden 5 a 6000 jongelieden geoefend en voor de meesten van hen duurt de oefening 5a6 jaar. Op een bevolking van 91 millioen is dat wel een gering aantal, doch bedenkt men, dat in Amerika in het geheel geen dienstplicht bestaat en dat het staande leger een zeer geringe sterkte heeft, dan moet een jaarlijks contingent van 5000 geoefenden zeker van belang worden geacht. Doch wat wij het voornaamste vinden, is de erkenning, die uit het artikel spreekt, van de waarde van militaire discipline en mi litaire oefeningen bij de opvoeding der jeugd. De chronique franqaise geeft een interessanten brief van een „correspondant occasionel," die gedurende een verblijf in Frankrijk hier en daar heeft rond gekeken en vooral met Fransche en Duit- sche militairen heeft gesproken. Hij is vol lof over het Fransche volk en het leger. De chronique portugaise geeft eene Portugeesche lezing van het conflict met de Duitschers in Angola, waaruit blijkt, dat deze weer staaltjes hebben gegeven van vandalisme, veroorzaakt door de ziekte der „folie collective entretenue par l'atavisme et par l'éducation „ambiante." De Portugeezen waren onschuldig en braaf en dapper.. 856

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 106