Overzicht van de Militie-Voorstellen. [Aug. 1915. 6 Europeesche reserve-compagnieën, 10 Europeesche en 10 inlandsche landweer-compagnieën, 600 vestingartilleristen, 100 wielrijders, 150 geleiders bij de mitrailleurs, 2200 treinsoldaten en 400 ziekendragers, benevens de landweer in de Minahasa. Deze aanzienlijke versterking van de weermacht is volgens uit voerige en gedetailleerde berekeningen, welke wij hier niet zullen weergeven, te bereiken zonder verhooging van het legerbudget in vredestijd; integendeel, er is becijferd, dat de voorstellen nog eene geringe bezuiniging tengevolge zullen hebben. Is dit hetgeen als resultaat van de verwezenlijking van de on- derwerpelijke voorstellen wordt verwacht, de regeling zelf wordt daarbij als volgt gedacht: I. Algemeene Bepalingen. 1. De Europeesche militie wordt voorloopig beperkt tot de ingezete nen van Java; door de formuleering van de voorstellen blijft ech ter de mogelijkheid open ook in de Buitenbezittingen militiekorp- sen op te richten, indien gewijzigde omstandigheden dit in de toekomst wenschelijk maken. 2. De algemeene dienstplicht voor Europeanen gaat zoover, dat ook voor den gewapenden dienst physiek minder geschikten kunnen worden ingelijfd om secundaire diensten te verrichten, b.v. in hos pitalen, voor toezicht bij den aanleg van wegen en verdedigings werken, bij den magazijnsdienst, als schrijver, bij de spoorwe gen, de telefoon en de telegraaf enz. De tegenwoordige schutterijen op Java vervallen. 3. Als voldoend ontwikkelde Inlanders worden beschouwd a. zij, die met goed gevolg de 5de of eene hoogere klasse van eene openbare of-daarmede gelijkgestelde particuliere Euro peesche lagere school of Inlandsche school der lste klasse of van eene Hollandsch-Chineesche school hebben doorloopen. b. zij, die met goed gevolg het kleinambtenaarsexamen, dan wel het examen tot toelating tot een der inrichtingen van openbaar of particulier middelbaar onderwijs hebben afgelegd. c. de leerlingen van de opleidingsscholen voor Inlandsche ambte naren en van de gouvernements-of particuliere kweekscholen voor Inlandsche onderwijzers. 869

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 119