Grensschieten met G. K.—T. [Aug. 1915. Het zal daarom gewenscht zijn de schietregels t/o van dit punt te wijzigen en wel zoodanig dat, vurende op een ongedekt of ge deeltelijk ongedekt doei wanneer een O. H. een geeft, het voort gezet vuur wordt afgegeven met een O. H. die 50 M. minder dracht geeft. In punt 28 geldt voor den treffer ongeveer hetzelfde als voor de gehalveerde O. H. der grenzen en zou aan dit punt dus kunnen worden toegevoegd als 7e alinea: „Na het S. H. regelen wordt in de lengte gespreid en wel door: a. vurende op ongedekte of gedeeltelijk ongedekte doelen met éénmaal 50 M. terug te gaan, b. vurende op gedekte doelen met éénmaal 50 M. vooruit te gaan. Zooveel mogelijk moet getracht worden door waarneming het spreiden te beperken en met die gegevens door te gaan, waarmede de meeste uitwerking is te verwachten." In de toelichtingen op punt 28 komt op dit gebied een theoretische onjuistheid voor en wel staat op bladz. 200 4e regel v. o. „De gemid delde baan (op den gehalveerden afstand) gaat dooreen punt boven het doel". Uit het vorenstaande blijkt voldoende, dat dit niet steeds waar is. Wel zou deze uitdrukking voor de practijk zeer bruikbaar zijn, wanneer ieder die ervan gebruik maakt, met de mate van onjuist heid maar voldoende bekend is, doch dat is van een onderofficier- vuurleider niet te verwachten. Theoretisch juist zou de zin dus moeten luiden „van alle banen verkregen met O. Hn. gelegen tus- schen die der beide grenzen, heeft de gemiddelde de meeste kans dat zij door een punt boven het doel gaat", terwijl mij voor de practijk voldoende lijkt, wanneer men leest „De gemiddelde baan gaat dan met veel waarschijnlijkheid door een punt boven het doel enz." Evenzoo zou voor de woorden op bladz. 201 5e regel v.b. „door het gewilde trefpunt te brengen" „met veel waarschijnlijkheid" kun nen worden ingevoegd en in regel 7 v. b. de woorden „door het doel gaande" vervallen. Batoe Djadjar, den 2en Juni 1915. W. J. Rinkel. 773

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 11