Overzicht van de Militie - Voorstellen. [Aug. 1915. welke in vredestijd niet zoo duidelijk aan den dag treden, maar die zich in oorlogstijd zeer smartelijk zouden doen gevoelen. Haast belangrijker nog dan deze numerieke versterking achten wij den aanwas in moreele kracht, welke van de invoering van militieplicht het gevolg zal zijn. Ten eerste wordt het nu mogelijk ook al zouden de resultaten van de werving van Europeanen onvol doende blijven—geen vreemdelingen meer aan te nemen. De vreem delingen hebben in ons leger tegen den I.V. hun plicht gedaan en dikwerf meer dan dat, het zou ondankbaar zijn dit niet te erkennen. Aan den anderen kant mag men de oogen niet sluiten voor het feit, dat zij tegenover den buitenlandschen vijand in vele gevallen min der op hun plaats in ons Leger zullen zijn. Voorts moet de deelname aan de landsverdediging van de lands kinderen een aanwas in moreele kracht ten gevolge hebben, welke een vrijwilligersleger noode ontberen kan. Er is een reusachtig verschil tusschen den huursoldaat en den milicien, wat het doel van den strijd betreft. Door vermenging van beide soorten in oorlogstijd zal de „Kriegsgewandtheit" van den één en de geestdrift van den ander zich aan elkaar mededeelen. In Augustus 1914 laaide een schoon enthousiasme op in alle kringen van de bevolking; de behoefte tot deelname aan eene eventueel noodige verdediging van Indië tegen vreemd geweld bleek alom te bestaan. Het Leger bestuur zal toen eenigszins verlegen hebben gezeten met deze ten deele onverwachte aanbiedingen van steun; een ieder begrijpt, dat vrij willigerskorpsen slechts een expediënt kunnen vormen, te meer waar zij, om iets te kunnen presteeren, behoorlijk geëncadreerd moeten zijn, hetgeen ten koste van de toch al incompleet zijnde encadreering van ons staande Leger niet dan met groote bezwaren zou hebben moeten geschieden. De invoering van dienstplicht is het eenige mogelijke antwoord op de toen gebleken stemming. Onvoldoend geoefenden tegen een buitenlandschen vijand te velde voeren staat gelijk met onnutte menschenmoord. Evehzeer als eene Regeering verplicht is voor voldoende bewapening te zorgen, dient zij de oefening dusdanig te doen zijn, dat de persoonlijke opoffering nut kan hebben. De onderhavige voorstellen bieden hiertoe het middel. Wij hopen, dat men dit ook in Nederland zal inzien en daarom de voor de invoering van de militie noodige wijziging in het Re- 877

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 127