Er is nog een I.V.! [Aug. 1915. waren reeds jarenlang onderofficier, maar beiden waren nog nimmer „buiten" geweest. Het werd één en al misère. Een patrouille-rap port opmaken kenden ze niet, de vivres-afrekening was hun een ondoorgrondelijk mysterie, bivak-inrichten, bivak-bouw, in 'tkort't geheele patrouillewerk, de indeeling van een patrouille, het pa trouilleeren zelf, dat alles was hun funkelnagelneu: „Luit'; dat heb ben we nooit geleerd." Ik gaf hen beiden een zeer eenvoudige eenigs- zins zelfstandige opdracht—beiden brachten er hoegenaamd niets van terecht. Nogmaals, beiden waren van goeden wil, maar 't heeft toch een heele maand vol inspanning aan beide zijden gekost, eer ze hun zaken kenden. Maar het is beter dergelijk, onvoldoend opgeleid kader niet naar de buitenbezittingen te zenden. Er is hier dikwijls geen tijd en geen gelegenheid om hen volledig op te leiden. Zeker, natuurlijk, de routine, de handigheid moeten zij al doende krijgen, doch op Java dient de opleiding, vooral op de kaderscholen, hen een zoodanig „fond" van „theoretische praktijk" te hebben bijgebracht, dat zij zich vrijwel vanzelf, langs de welbekende lijnen van geleide lijkheid aan de „practische praktijk" aanpassen— en zonder dat deze aanpassings-doening tot stagnatie, slecht werk ofongelukken aanleiding geeft. Ja inderdaad, ongelukken! Want als één van bo venbedoelde onderofficieren een behoorlijke opleiding óók met het oog op een I. V. had ontvangen, dan was een plaatselijk relletje, dat nu bloedig moest worden onderdrukt, niet uitgebroken, dan was een districtshoofd en één zijner volgelingen nu niet vermoord, dan liep „rapporteur" zich momenteel niet op alleszins betreurenswaardige wijze de „vellen van zijn voeten" En dat terwijl die onderofficier toch tegenover een allereenvoudigst vraagstukje stond, een vraag stukje, dat zich hier in de praktijk dagelijks voordoet en waarover toch maar één dóódsimpele oplossing bestaat. Maar..wanneer iemand het vraagstukjes oplossen nooit werd geleerd, mag men hem de schuld niet geven, wanneer hij de oplossing niet vindt of in verkeerde richting zoekt. Dat is de schuld van zijn onvoldoende opleiding. Ik zou deze illustraties met tal van anderen kunnen vermeerderen en alle collega's hier zouden me daarbij rijkelijk de behulpzame hand 777

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 15