Er is nog een I.V.! Aug. 1915.] en misschien een puntiger teekenstift dan de mijne kunnen leenen. Doel dezer beschouwing bedoelt niet een prentenboek te zijn. Wij krijgen hier—en 't zal op de andere buitenbezittingen waar schijnlijk hetzelfde zijn—jonge, en helaas ook oude soldaten, die, wat de eersten betreft, voor het hun hier wachtende werk onvol doende zijn opgeleid; wij krijgen kader, dat aan hetzelfde euvel lijdt. Waar wringt de schoen het is mijn taak niet, en ik ben er ook niet toe in staat, dit aan te geven. Ik heb alleen den indruk gekregen en menig collega deelt die met mij—dat men op Java vergeet, dat er nog een I.V. is, omdat een buitenlandsche schalk te zeer de aandacht tot zich trekt. En ik geloof toch niet, dat het een te dwaze eisch is, om te verlangen, dat al onze militairen den I.V. beter in de oogen kunnen zien, dan the Fore and aft deed in het verhaal van Rudyard Kipling. En dat voorts een behoorlijke wisselwerking zorg drage, dat kader en manschappen niet te lang achtereen op Java, maar ook niet te lang achtereen „buiten" blijven. Men denke eens aan velen van het getrouwde kader! Evenmin als men Europeesche fuseliers méér dan 3 jaren op een verlaten postje aan eenzaamheid en verveling, en vooral aan de droeve gevolgen daarvan, moet overlaten, evenmin moet goed en bruikbaar kader, slechts terwille van „familie omstandigheden" en ten nadeele van hun ongetrouwde makkers voortdurend op Java blijven. Het werk tegen den I.V., en het werk op de buitenbezittingen ook zonder „potong kapala" is en blijft een leerschool bij uitnemendheid. Hebben de Britsch-Indische troepen, die, zooals de Goerka's, tegenover den I.V. hun militair werk leerden, thans tegenover een B.V. minder voldaan? Maar zouden de juist geworven Britsche troepen, die zich tegenover hun blanken vijand prachtig houden, ook tegenover Pathans en dacoits hetzelfde pres- teeren, wat de Goerka's nu presteeren tegenover een hen vóórdien onbekenden tegenstander? Zou de groote „Bobs Bahadur" en zouden Kitchener en French niet geweten hebben, vóór ze hun inlandsche troepen riepen, dat de leerschool tegen een I.V. een goede en betrouwbare is? Zeker, wij zullen hier waarschijnlijk geen zeer te duchten gekleurden tegenstander meer ontmoeten, waarschijnlijk want de wereld loopt op 't oogenblik een vreemden gang. Maar zelfs bij 't tegenwoordig buitenwerk is voor den soldaat nog voldoende gelegenheid om z'n 778

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 16