Aug. 1915.] Het zilvervlies. (grondstoffen van het plantaardig en dierlijk eiwit) en om haar groot belang voor het dierlijk levenvitamines. De proeven bewezen overtuigend de bijzondere sterke werking der vitamines, daar een dosis van slechts enkele m.G. voldoende was om een bijna stervend dier te redden, en toonden hare groote waarde voor 't dierlijk organisme aan, daar de ziekteverschijnselen zich ver toonden of terug kwamen, zoodra de vitaminevoorraad in het lichaam was uitgeput, en onmiddellijk verdwenen, zoodra die voorraad weer werd aangevuld. Inderdaad zijn de vitamines volstrekt onmisbaar voor ons bestaan en wel zoozeer, dat als zij ontbreken aan een dieet, dat overigens alle noodige voedingstoffen in voldoende mate bevat, zulks bij mensch en dier een ziekelijken toestand veroorzaakt, die met den dood eindigt, als men 't dieet niet wijzigt. Niet alleen beri2, ook scheurbuik en pellagra treden op bij een vitamines-loos dieet. Deze groep van ziekten noemt Funk die der avitaminosen, waartoe hoogstwaarschijnlijk ook de spruw, de Engelsche ziekte e.a. behooren. Het is nog niet mogelijk antwoord te geven op de vraag welke rol de vitamines in het dierlijk organisme vervullen, doch hare be studeering heeft toch tot gewichtige practische gevolgen geleid. In de eerste plaats is gebleken, dat zij voor 't organisme vol strekt onmisbaar zijn, en in de tweede weten wij nu, dat er spijzen zijn die wel, en andere die geene vitamines bevatten. Bij een oordeelkundig gekozen gemengd diëet zullen dus avitaminosen niet voorkomen. Rijk aan vitamines zijngraangewassen, versche vruchten vooral citroenen en sinaasappelen versche groenten en peulvruchten, aard appelen. Evenwel worden door de bereiding vele, soms alle, vita mines vernietigd. Zoo verliezen rijst en tarwe 2) alle vitamines door verwijdering van het pericarpium, gaan de vitamines der vruchten en groenten door koken, steriliseeren en drogen grooten- deels verloren, worden bij koken van groenten, peulvruchten en aardappelen alle vitamines opgelost in het water, waarin men ze kookt. 1) Pellagra is een ziekte die in Italië voorkomt. 2) Daarom is brood van ongebuilde tarwe verre te verkiezen boven wittebrood. 782

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 20