Het zilvervlies. [Aug. 1915. Van het vleesch worden de vitamines door koking opgelost in de bouillon; afgekookt vleesch bevat ze niet meer. Arm aan vitamines zijn: gesteriliseerde, geconserveerde en her haaldelijk gekookte melk, wit van ei, gekookt en geconserveerd vleesch, gepelde en gepolijste graanvruchten, witte rijst, wittebrood, geconserveerde en gedroogde vruchtendeze voedingsmiddelen bevat ten uiterst weinig of geen vitamines. Bovenstaande regelen zijn getrokken uit een artikel „De vitamines" in de jongste Maartaflevering der Wetenschappelijke Bladen. Dit artikel kwam mij interessant genoeg voor om het in ons tijdschrift onder de aandacht onzer legerverplegingsautoriteiten te brengen. Immers wij voeren eveneens een taaien strijd met de beri2, en met succes, maar helaas valt het strijdmiddel, de zilvervliesrijst, niet erg in den smaak van den consument. Hoewel reeds vrijwel aan deze gooruitziende rijst gewend, zal de soldaat toch met gejuich de mooie witte rijst weer op zijn bord zien verschijnen. Ontegen zeggelijk is de glansrijst veel smakelijker. Mij is het nooit gelukt de korrelige, harde zilvervliesrijst lekker te vinden. Koud geworden, is zij absoluut ongenietbaar. Kan nu niet weer de mooie glansrijst worden verstrekt met toe voeging van vitamines-rijke bijspijzen Bovendien kan aan Europeanen en Amboneezenen waarom ook niet aan Inlanders? Kromo houdt van roti—ongebuild instede van wit tarwebrood worden gegeven. Hoe smakelijk is niet de kug in Holland. Ik geloof, dat in deze richting meer in den smaak van den militair een oplossing van het vraagstuk der beri2-bestrijding middels de voeding zal worden gevonden dan met de thans gevolgde methode van zilvervliesrijstverstrekking. Michielsen. Maj. Inf. 783 I. M. T. 1915. 51.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 21