Nogmaals: Kromo Buiten. [Aug. 1915. Het gevolg 2, zegge twee dagen later, waren de beide jonge Am- boineezen omgedraaid als het blad van een boom en ik kon hen al heel spoedig onder de beste soldaten rekenen. Bij de Javanen was het resultaat volkomen nihil, ja zelfs negatief, vermits één der promotors zelf het gilde der achterblijvers ging vermeerderen. Maar. toén kwam de tandoe, de tandoe gepikold door dwangarbeiders dwars door het terrein, met als dekking de hevigste lamlendigen, die ergo dagelijks eenige uren later in het bivak kwamen, toén was het inspectie en nogeens inspectie, met straf en nogeens straf, toén werden de heeren aangepakt en toén was het een week later uit Doch niet dank zij eergevoel en ambitie, doch zuiver en alleen uit vrees voor straf en soesah. En dit was niet m'n eerste gelijksoortige ervaring. Ik heb betoogd, dat de Javaansche soldaat tegenover een I.V. niet kan schieten en dit in het algemeen door z'n zenuwachtigheid en bangheid tegenover plotselinge gevechtsmomenten ook nooit zal leeren. Hij mag in het garnizoen misschien de beste uitkomsten bereiken, een goed gevechtsschutter wordt hij m.i. nooit. Maar de Amboinees en vooral de Menadonees, mits eveneens onder vuur- discipline gehouden, zijn wel gevechtsschutters. In September 1914 werden bij een actie door vuur neergelegd 20 en gewond eveneens 20. Waar in het begin, vóór ik de menschen kende, ook de Javanen nu en dan schoten (één Soenda- nees anak kolong—is steeds bij de spits en dus bij de schutters gebleven) zijn door Amboineezen en Javanen ongeveer evenveel patronen verschoten. Aangezien de verliezen toegebracht werden gedurende anderhalve maand en omdat het kleine benden betrof, bij 1, 2 of 3 gerekend moesten worden (de grootste „klap" was 4 dooden), terwijl er nimmer door de geheele brigade, doch steeds door enkelen geschoten werd, kon ik vrij nauwkeurig nagaan, wie het raakschot afgaf. Door de Javanen zijn neergelegd: 1, gewond 2; de rest door de Amboineezen. Gedurende Mei 1915 werden door een brigade tegenover den I. V. bij 9 kleine ontmoetingen verschoten 64 patronen, alle door de spits, bestaande uit 1 Men. sergt., 1 Amb. en 1 Men. fus., be nevens 2 goede Madoereesche fuseliers. Neergelegd werden 10,

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 25