Een Afstandsrit voor officierspatrouilles bij [Aug. 1915. (waarbij geen manschappen of paarden konden worden gemist), gecombineerde oefeningen en gezamenlijke marschen. Bovendien had tegen het midden van September tengevolge van de hevige regens, eene overstrooming plaats, welke de meeste bruggen in de nabijheid wegspoelde, waardoor de communicatie gedurende een week geheel verbroken was. Op deze wijze liet de regelmatigheid der training veel te wenschen over. Bet Derloop dqd den rit. De afmarsch der patrouilles had op het vastgestelde uur plaats. Wat betreft regeling der gangen, indeeling der rusten en wijze van voeding, waren geen voorschriften gegeven; dit was geheel aan het inzicht van de commandanten overgelaten. Alleen te Yuki en te Kainei moest een half uur halt worden gehouden vanwege het onderzoek der jury. Meer dan de helft van den afgelegden weg is heuvelachtig en verkeerde door de gevallen regens in zeer slechten staat. Werd reeds hierdoor de marschsnelheid aanmerkelijk verminderd, veel tijdverlies werd tevens geleden door de noodzakelijkheid om waad bare plaatsen te zoeken, waar eenige bruggen door de recente overstrooming waren weggeslagen. De gevolgde weg en bijzon derheden omtrent den toestand daarvan zijn opgenomen in bijlagen 2 en 2a. De temperatuur bedroeg overdag 15 a 16 C. en des nachts 5 a —0.2. Het weer was de eerste twee dagen goed, den derden dag viel er gedurende den geheelen morgen een zware stortregen. Ge durende de morgenuren was er steeds een zware mist, waardoor het oriënteeren zeer werd bemoeilijkt, terwijl, bij gebrek aan lichte maan, de patrouilles meermalen 's nachts den weg kwijt raakten. Gedurende den rit kon nergens haver worden verkregen, zoodat men besloot gerst te voeren. Aangezien deze echter van slechte kwaliteit was en de paarden ze niet wilden eten, nam men zijn toevlucht tot boonen en ontbolsterde rijst. Hooi, hoewel van in ferieure kwaliteit, was overal te verkrijgen. Wortelen zijn in alle groote dorpen te krijgen en zijn veel gegeven. De menschen hadden eenig voedsel medegenomen; er werd na genoeg niets aangevuld door het garnizoen of de gendarmerie, wier standplaatsen men passeerde. Het rapport meldt dan ook, dat geen 805

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 43