Aug. 1915.] Grensschieten met G. K.—T. Ie dat de O. H. der grensschoten 100 M. verschillen. 2e de L.S 50 =50 M. (springpunten). (de O. Hn. der grensschoten liggen dus ook 2 X L.S.50 uit elkaar.) 3e dat elke grens door middel van 2 schoten bepaald wordt. Rekening houdende met ad 3e is de kans dat met de O. H. A. twee schoten worden verkregen, wanneer het doel in de punten ai, a2, enz. ligt, gelijk aan de percentgetallen uit fig. 5a (samengestelde waarschijnlijkheid). Evenzoo geven de getallen uit fig. 5b de kans op twee schoten bij vuren met een O.H. A. 100 en het doel respectievelijk in de punten as, a9, enz. Op gelijke wijze als boven is bepaald, vindt men nu de percent- getallen voor de kans dat met A. een (-) grens en met A -|- 100 een (- -) grens wordt verkregen wanneer het doel in de strooken ai a2; a2 a3 enz. ligt (zie fig. 6.) en de kans dat het doel in een der strooken ai a2a2 a3 enz. ligt wanneer met A een (-) grens en met A-|- 100 een (-|-) grens ver kregen is. (Zie fig. 7.) Voor het voortgezette vuur kiezen onze schietregels nu de baan, behoorende bij een O. H. A -|- 50. Evenals te voren aannemende, dat de gemiddelde L S.50 vol projectiel 25 M. is, dan zal men vurende op ongedekte doelen het geval ongunstig noemen, wanneer minder dan M of 25 °/0 der banen vallen. Dit zal gebeuren wanneer het doel ligt binnen de strook Pan, en is dus de kans dat het doel hier binnen ligt (1214 -|- 914 -|- 614 -|- 414 -|- 214 - - 1)— 3614 °/o- Werd voor deze kans bij inschieten volgens punt 19, 5.8°/0 gevonden, dan behoeft voor het aantoonen van de mindere nauw keurigheid en meerdere kans op munitieverspillen, bij schieten volgens punt 28, geen lang betoog meer te worden gehouden. Nog duidelijker wordt dit, wanneer men in het oog houdt, dat de kans dat alle banen (-|-) zijn =(414 -|-214 1) 8 °/0- Natuurlijk veran deren bovenstaande getallen, wanneer men de grens waarop van munitieverspillen sprake is lager of hooger stelt, of wanneer men die grens wenscht te bepalen uit het aantal springpunten dat min of plus moet vallen, doch een belangrijk verschil blijft bestaan en m.i. is het schieten volgens punt 28 niet voldoende nauwkeurig. Meermalen zoowel in de controlepost gedurende de P. O. als in de uitkijkpost tijdens de S. i. a. t. is het mij opgevallen, dat, hoewel 770

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 6