Aug. 1915.] Uit de Practijk. rekenen dat het werkelijk in de goede richting opgeleid zou worden. En dan nog het uur van opleiding Éénmaal in de week is zeer onvoldoendeer moet minstens éénmaal per dag geoefend worden en dan op een uur, dat zoo veel mogelijk kader aanwezig is. Zoo stel ik me de volgende indeeling voor Opleiding van het kader, eiken dag van 6-6 3/4 u. v. m., waarbij iedereen, uitgez. het administratief kader en de korporaal van de week, aanwezig moeten zijn. Om den anderen dag zou dan les gege ven worden in gymnastiek en schermen. Dit onder leiding van een officier als bovenbedoeld. De troep zou dan om 7 u. v. m. kunnen uitrukken, terwijl deze van 6^li— 7 u, onder leiding van de overige officieren van de com pagnie, aanslagoefeningen en gymnastiek met het geweer zou kun nen beoefenen, c. q. andere kleine diensten, bijv. het beoefenen van overbrengen van berichten, enz 2e. Het vrijwillig gymnastiek en schermen. Ook dit zou eiken dag moeten geschieden en weer op een gunstig uur, bijv. van 4-4 3/4 u n. m. De leerlingen zouden dan vrijgesteld moeten worden van het middagappèl en ook deze lessen moesten onder leiding staan van denzelfden officier als ad. Ie bedoeld. Deze officier is dus belast met de geheele opleiding van gymna stiek en schermen bij het korps en blijft dit gedurende minstens één jaar, 3e. Verder zouden de c. ctn. zooveel mogelijk één uur per dag beschikbaar moeten stellen voor gymnastiek en schermen. Dit in het belang èn van de manschappen èn van het kader, dat zijn lessen dadelijk in practijk zou kunnen brengen, In de rustperiode zal hiervoor zeker gemakkelijk tijd te vinden zijn, terwijl ook in de andere periodes met een beetje—zoo noodig, heel veelgoeden wil wel een uurtje beschikbaar gesteld kan worden, al zou dit waarschijnlijk niet eiken dag kunnen. 4e. Bovendien elke gelegenheid aangrijpen om den troep de gym nastieklessen in de practijk te laten toepassen, zooals springen over heggen en slooten, evenwichtsboom, loopen over een kali (ravijntje), looppasoefeningen steile bergwanden beklimmen en afdalen, enz. Hiervoor kan geen afzonderlijke dag uitgetrokken worden, maar moet dit bij elke voorkomende gelegenheid, bijv: onder marschoe- feningen, bij velddienstoefeningen, bij het marcheeren van en naar het beginpunt der oefening, enz. beoefend worden. Nu komen we aan het examen voor meester en prevöt. Hiervoor worden ook bij toerbeurt willekeurige officieren aange wezen, die dikwijls niets voelen voor schermen en daarom uit den t) Den tegenstanders van het later uitrukken (7 u. v. m.) zou ik aan raden, met versnelde gangen, (3. min. gewone pasen 2 min, looppas) naar het oefenterrein te marcheeren. 824

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 74