Van Alles Wat. [Aug. 1915. en voorschriften, c. q het voor hen bestemde gedeelte daarvan, ver» eischt. Om zich die kennis eigen te maken, moet als eerste voorwaarde worden gesteld, dat de bestudeering van die reglementen gemakkelijk worde gemaakt. Dat zulks in de practijk nog al te wenschen overlaat, is voldoende bekend. De wijze van verstrekking, en de overstelpende hoeveelheid wijzigingsblaadjes werken remmend op de studie onzer reglementen en voorschiiften. Die hiervan nog niet overtuigd is, zal na lezing van het duidelijke stukje van den kapitein der Infanterie H. J. Vermeer, nog niet zoo lang geleden in dit tijdschrift, niet meer twijfelen. Een ander beletsel bestaat in de veelheid van reglementen. We heb ben een Velddienstvoorschrift, een Leidraad Nachtelijke Oefeningen, eene Gevechtshandleiding, een R. I. II enz enz. De bepalingen omtrent eerbewijzen vinden we in ons Reglement op den Garnizoensdienst en in den lnwendigen dienst, en ook nog in een apart voorschriftje In drie verschillende reglementen vinden we wat over „teekens". In al deze boekskes komen bepalingen en wenken voor, die we in een nevenreglement terugvinden. Maar wat erger is, er komen dingen in voor, die in strijd zijn met bepalingen, in andere of neven reglementen. Nu kunnen we hiervan genoeg voorbeelden aanhalen, maar noodig is dit niet. Ieder, die bekend is met de besprekingen op vele tactische bijeenkomsten, zal het met me eens zijn. Deze tegenstrijdigheden nu worden louter en alleen door de veel heid der reglementen in de hand gewerkt. Zoowel om het gevaar voor tegenstrijdigheden zoo gering mogelijk, als om de studie onzer reglementen gemakkelijker te maken, is het dus noodig „om te zien" naar middelen, waardoor het reglementen-stelsel vereenvoudigd kan worden. Nu is het m. i. heel goed mogelijk onze veld- en tactische regle menten plaats te doen maken voor één boekje, onder een anderen naam, bijv. .Handboek te velde" of i. d. In ieder geval zal men bij de samenstelling van één Reglement of Voorschrift (dat dan alles bevat, niet alleen den dienst te velde, doch ook de leer en de beoefening van het gevecht) veel beter kunnen waken voor tegenstrijdigheden Op de ééne of andere wijze kan voor de verschillende categorieën van het kader in dit voorschrift worden aangeduid, wat alleen voor hen wordt vereischt. Is dit te lastig m a. w., is het om bijzondere redenen moeilijk de stof voor officieren en kader vast te leggen in één boekje, dat men dan toch in ieder geval trachte het voorgestelde idéé voor het kader te verwezenlijken. Geeft men het kader te veel reglementen in handen, dan kan men er bij voorbaat van overtuigd zijn, dat het er geen een naar behooren kent. 827

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77