Van Alles Wat. Aug. 1915.J derden dag hoopte men van Osaka te Shizuoka en op den vierden dag te Tokorozawa aan te komen. De exercitieterreinen te Shizu oka, Nagoya en Osaka werden tot landingsplaatsen aangewezen en op elke plaats werden een paar officieren der vliegafdeeling gestationeerd. De bestuurders van de deelnemende vliegtuigen stelden zich van te voren persoonlijk op de hoogte van de plaat selijke toestanden aldaar; de te vo'gen weg werd in algemeene trekken in verband met de terreingesteldheid en op grond van het zeer weinige, dat van de atmosferische toestanden bekend was, vastgesteld. Den 23sten Februari verlieten de twee deelnemende machines, Maurice-Farman-tweedekkers, het vliegterrein te Tokorozawa Be stuurders waren de luitenants Sawasa en Sakamoto Wegens harden wind en hevigen regen in den namiddag besloten zij den nacht door te brengen te Nagoya, waar zij kort na den middag aan kwamen. Hieronder volgen de tijdstippen van vertrek en aankomst te Tokorozawa, Shizuoka en Nagoya: Landingsplaats. Luit. Sawada. Luit. Sakamoto. Tokorozawa, vertrek 6.45 v.m. 6 50 v.m. Shizuoka, aankomst 9 13 v.m. 9.30 v.m. Shizuoka, vertrek 10.5 v.m. 11.2 v.m. Nagoya, aankomst 12.15 n.m. 1.15 n.m. Het lange oponthoud van luitenant Sakamoto te Shizuoka was het gevolg van een klein defect aan den motor, dat herstelling behoefde. Het zeer ongunstige weder dwong tot een langer verblijf te Nagoya dan voorgenomen was; eerst den 26sten kon de reis voortgezet worden. Dien dag steeg luitenant Sawada op te 10 uur v m., zes minuten later gevolgd door luitenant Sakamoto. Het weer was hun echter ook nu niet gunstig; dikke wolken en mist maakten het oriënteeren weldra hoogst bezwaarlijk, zoodat beide vliegers het verstandig oordeelden te landen op het exercitieterrein teOtsu, in rechte lijn 115 K.M. van Nagoya. Te 11.50 v.m. kwamen zij daar aan. Toen de mist een weinig optrok, werd de reis hervat te onge veer 3 uur n.m. Luitenant Sawada slaagde er in de 60 K.Mdie hem nog van het einddoel scheiden, in korten tijd af te leggente 3 25 n m. landde hij op het exercitieterrein van Osaka. Sakamoto was minder gelukkig; te 3.10 n.m. zag hij zich genoodzaakt te landen op het exercitieterrein even ten zuiden van Kyoto, klaarblijkelijk 836

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 86