Van Alles Wat. [Aug. 1915. tengevolge van een gebrek aan den motor. Den volgenden dag steeg hij te 7.10 v.m opnieuw op, om te 7.50 v.m. eindelijk Osaka te bereiken. Gedurende de terugreis, welke wegens ongunstig weder eerst den lsten Maart kon beginnen, namen de luitenants Makabe en Takada de plaatsen van Sawada en Sakamoto in. Te 8.30 v.m. opgestegen, kwamen de beide vliegtuigen te 10.10 v m. te Nagoya aan. Op bericht, dat nabij Shizuoka stormweder heerschte, besloten beide officieren voorloopig te Nagoya te blijven. Den volg-nden d g bleek het weer veel verbeterd. Te 7.2 v.m. vertrokken, bereikten beide vliegers het exercitieterrein te Shizuoka te 9.12 v m., alwaar zij tot 1U.30 v.m. rust hielden. Luitenant Takeda kwam daarop te 12.5 n.m. op het terrein te Tokorozawa, maar Makabe kreeg onderweg averij aan den motor, zoodat hij eene noodlanding verrichten moest bij Asugi, in rechte lijn ongeveer 50 K.M. van Tokorozawa. Bij de landing werd het vliegtuig vrij ernstig beschadigd. Personeel en materieel ter herstelling werden zoo spoedig mogelijk uit Tokorozawa per automobiel verzonden, zoodat de tocht den volgenden dag hervat kon worden. Te 7.12 v.m. vertrokken, kwam Makabe te 7.34 v.m. te Tokorozawa aan. Onder zeer gunstige weersgesteldheid vlogen den 5den April 4 officieren tot het halen van het brevet na afloop van den vliegcursus, heen en weer van Tokorozawa naar Utsunomiya, 115 KM. Tusschen 5.34 en 5.40 v.m. met 5 minuten tijdsverschil vertrokken, kwamen zij tusschen 7.10 en 7.25 v.m. zonder ongeval te Utsunomiya, vanwaar zij te 9 uur v.m. de terugreis aanvaardden. Bij het op stijgen kwam een vliegtuig door hapering aan den motor te vallen, tengevolge waarvan het ernstig beschadigd werd. De bestuurder bleef ongedeerd. De overige drie vliegtuigen kwamen behouden en wel te Tokorozawa terug. Tot het bijwonen van den vliegcursus, welke den lsten Mei begint, werden 12 officieren aangewezen. De Keizerlijke Vliegvereeniging heeft een wedstrijd uitgeschreven in het vervaardigen van motors voor vliegtuigen en daarvoor prijzen uitgeloofd van 20000, lOOoO en 5000 yen. B treffende de motors voor vliegtuigen, aangemaakt in de militaire werkplaatsen te Osaka, werd nog niets vernomen. In plaats van den uit Duitschland ontvangen Parseval-ballon, die eenigen tijd geleden onbruikbaar geraakt was, is men er eindelijk in geslaagd, een nieuwen t vervaardigen, waarvan de machinerieën natuurlijk van den ouden ballon afkomstig zijn. Volgens couranten berichten zou het gebruik van Japansche zijde eene gewichtsvermin dering veroorzaakt hebben, zoodat het mogelijk zal zijn het luchtschip met mitrailleurs te bewa. enen Den 21sten April werd de nieuwe ballon „Yuhi" (d.i. Hoogvlieger) gedoopt en daarna in dienst gesteld. 837

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 87