Van Alles Wat. Aug. 1915.] Hiermede is het Japansche leger wederom in het bezit van een motorballon gekomen. Nu ook voor China de gelegenheid is afgesloten om vliegtuigen van Europeesche fabrieken te betrekken, besielde het een monoplane bij eene particuliere vliegtuigenfabriek te Tokyo, welke door een zekeren Tsuzuki wordt gedreven. Volgens courantenberichten is het vliegtuig van het type Nieuport-Deperdussin met twee plaatsenhet is voorzien van den gnomemotor van 80 paardenkrachten, welke eene snelheid kan ontwikkelen van 112 K M per uur, terwijl het benzinereservoir een voorraad benzine kan bergen voldoende voor een vlucht van 4 uur. Het toestel is den 25sten Maart overgegeven aan eene commissie van Chineesche officieren. De bezetting der Zuidzee-eilanden. Omtrent de bezetting der Zuidzee-eilanden door Japan wordt maar weinig vernomen. Uit de berichten, welke de Japansche bladen van tijd tot tijd geven, zou moeten opgemaakt worden, dat de Mariannen, de Karolinen en de Marshalleilanden nog allen bezet zijn door de Japansche zeemacht en dat Japan er zich zoodanig inricht, dat het er niet gauw vandaan zal gaan. Reeds eenige malen werd aan deskundigen op verschillend gebied de opdracht gegeven eene reis naar de Zuidzee-eilanden te maken, teneinde een onderzoek in te stellen naar verschillende toestanden en zaken, waarvan het zorgvul dige onderzoek onnoodig lijkt voor een land, dat eene kolonie slechts tijdelijk bezet houdt. Ook de afbeeldingen, welke in een der Japan sche geïllustreerde bladen kortelings verschenen en waarvan de onderschriften luidden„Gezicht op de Karolinen, door onze zeemacht bezet", en „Onze vlootbazis in den Zuidelijken Stillen Oceaan", zijn veelzeggend. in aansluiting hiermede wordt nog vermeld, dat thans te Tokyo eene tentoonstelling wordt gehouden van voorwerpen, die door eenige leden van het Hoogerhuis van eene studiereis naar de Zuid zee-eilanden werden medegebracht en welke vermeld worden als afkomstig te zijn van de Marshall-eilanden en de Karolinen. O. a. wordt er vertoond een papiertje, waarop in Japansche karakters de namen der slagschepen Satsuma en Mogami en een ander met de getallen 1 tot 10 eveneens in Japansche karakters en beide geschre ven door inlandsche kinderen van die eilanden. De bezoekers ver tellen verder, dat zij met den Japanschen morgengroet door de inlanders begroet werden en bij een bezoek aan eene school met het Japansche volkslied verwelkomd werden. Is zulks waar, dan zou het een bewijs zijn, dat gedurende den korten tijd der bezet ting, de Japansche invloed op die eilanden zich reeds sterk heeft doen gevoelen. 838

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 88