w w Ouerzicht Dan Dederlandscbe militaire Tijdschriften. De Militaire Spectator 1915 No. 5. „Mitrailleurs öp motorrijwielen of er naast?" aldus de vraag, welke de le Luitenant J. P. Bolten stelt, en die hij daarna tracht te beantwoorden. In Ned rland werd de oplossing gezocht in het plaatsen van den mitrailleur op het motorrijwiel, terwijl kort daarna in Engeland het andere systeem in toepassing werd gebracht. Dit laatste systeem legt thans aan het front in Vlaanderen prak tische proeven af, zegt S. S. gaat na wat de voor- en nadeelen van de beide methodes van vervoer zijn, waaruit ons blijkt, dat het vervoer öp een motor rijwiel, naar het oordeel van S. bijna in alle opzichten te verkiezen is boven het plaatsen van den mitrailleur op een zijspanwagen. Een groot voordeel van het vervoer öp het motorrijwiel, en dit geldt met alleen voor Nederland, doch is hier zeer zeker niet van minder beteekenis, is, oat men het wapen ook langs smalle voet paden kan verplaatsen. Als eenig voordeel van den zijspanmotor geeft S. aan, dat het geheel moeielijker kan omvallen en er dus niet zooveel kans is tot beschadiging van materieel. Blijkens de opgedane ervaring zou dit voordeel echter niet van groote beteekems zijn. Niet ve>geten mag bovendien worden, dat bij het overwinnen van hindernissen de motor-mitrailleur veel handelbaarder is dan de zijspan mitrailleur. Aan het slot van zijn beschouwingen geeft S. ons de conclusiën, waartoe zijn studie hem leidde. Na als punt 1 en 2 van die con clusiën te hebben aangegeven, wanneer en waarom de motor mitrailleur te verkiezen is, zegt hij in punt 3: „De zijspanmitrailleur zal zeer goede diensten kunnen bewijzen „als snel verplaatsbare vuurkracht in stellingen en bij de kustver dediging, mits eveneens voorzien van een drievoetaffuit, doch is „bij het uitvoeren van deze taak niet goedkooper of beter dan de „motormitrailleur." De le Luit4 der artie S.J. van den Bergh levert een studie over „De psychische voorbereiding tot het gevecht." Een dankbaar en hoogst belangrijk maar tevens een zeer moeilijk onderwerp. Zeide niet Napoleon, dat de oorlogvoering voor deel 839

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 89