Aug. 1915.J Overzicht van Nederlandsche militaire tijdschriften. wordt beheerscht door moreele factoren S. bespreekt in de eerste plaats de zielsbewegingen, die door het gevecht worden teweeg gebracht bij het individu en beschouwt vervolgens de massa. Van de eigenschappen, welke een vereeniging van menschen, als zoodanig, bezit, sprekende, zegt S. „Wanneer men mannen als „Napoleon, Kant en Virchow bijeen kan brengen en vraagpunten „aan hun gezamenlijk oordeel onderwerpen, zou men weinig ge niaals, doch iets zeer middelmatigs verkrijgen." Daarbij wordt tevens nog opgt merkt, dat de door wetenschappe lijke of technische commissies uitgebrachte verslagen zich dikwijls niet boven het middelmatige verheffen. Meestal zou elk der leden afzonderlijk een veel betere oplossing gegeven hebben. In hel 2e hoofdstuk van zijn artikel bespreekt S. de wijze, waar op de zielsbewegingen in den oorlog bij verschillende categorieën van strijders tot uiting komen en tot welke verschijnselen ze aan leiding geven. Vervolgens valt te vermelden het artikel van den majoor van den Gen. Staf J. van der WeijJen over „De Britsch-Indische troepen op het Europeesche oorlogstooneel." Dit artikel is ook speciaal voor ons van belang, omdai daarin niet alleen de Indische troepen, welke zich thans in Europa bevinden, worden besproken, doch ook een beknopt overzicht wordt gegeven van de sterkte en samen stelling van het Britsch-Indische leger. We kunnen niet nalaten daaruit even aan te halen, wat S. zegt van de Engelsche officieren, die behooren tot het Indian Staffcorps, n. 1. dit „Ieder officier van het „Indian Staffcorps" heeft na 20 jaren „dienst recht op pensioen. De pensioenen worden berekend naar „het aantal die stjaren, onafhankelijk van den rang. Na 4 jaren „dienst in de tropen heeft een officier recht op t jaar verlof naar „Europa met behoud van vol traktement." In het niet om er jaloersch van te worden Een moeilijkheid bij het bestudeeren van de verschillende Inland- sche elementen van het Engelsch-Indische leger is, dat voor de aanduiding van die elementen nu eens de naam van het ras, dan weer die van het land, soms die van den godsdienst geldt. De belangstellende lezer moge ter zake nog worden verwezen naar een kort artikel in de „Vragen van den dag 1915 No. 1" waar in mede een beschrijving wordt gegeven van de Indische troepen, die in Europa aan den strijd deelnemen. We twijfelen er niet aan, zoo zegt de majoor van der Weijden aan het slot van zijn artikel, of ook de Duitschers zullen erkennen, dat het Britsch-Indische legerkorps onder hunne tegenstanders een eervolle plaats inneemt. De Kapitein Verberne geeft een korte beschouwing over het,, Ge- 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 90