Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. [Aug. 1915. „In vielen Fallen—Nahziele, die sich dem Auge des Richtenden aufdrangen ausgenommen—musz dieser Richtart sogar der Vorzug vor der direkten Richtung eingeraumt werden Sie hilft leicht über schwierige Zeilbezeichnungen hinweg, ist den geringsten Fehlern und Irrtümern unterworfen, bedarf keines viel gröszeren, unter Umstanden sogar geringeren Zeitaufwandes als die direkte Richtung und erleichtert den Zielwechsel, der sich durch die neue Seitenangabe meist glatter vollzieht, als durch oft umstandliche Zielerklarungen. Dabei musz auch bedacht werden, dasz es gar nicht so leicht ist, immer dann, wenn man es gerade braucht, eine solche offene Feuerstellung zu finden, aus der nicht nur ein bestimmtes Ziel, sondern noch andere im Gefechtsverlaufe mögliche Zielobjekte von allen Geschiitzen direkt anvisiert werden können und dasz der Zielwechsel früher oder spater, vielleicht gerade im ungelegensten Augenblick, doch zum Wechsel der Richtart zwingen kann We vermelden verder het slot van het artikel „Italienische Instruk- tion für den Festungskrieg en een artikeltje op bladzijde 388 „Der Eisenb ton im Festungskriege", waarin betoogd wordt, dat de Belgische pantsertorens slechts in gewone beton waren ingebouwd, waarbij vermoedelijk Belgische cement benut was, welke, volgens den schrijver, niet van superieure qualiteit is. Schrijver vermeent, dat gewapend beton van speciale constructie wel tegen een enkelen treffer der zware mortieren bestand is en eischt daartoe een com binatie van pantserplaten met beton. Tegen meerd lre treffers op dezelfde plaats zou echter ook deze constructie moeten bezwijken. Zeer veel nut kan van gewapend beton getrokken worden bij in oorlogstijd te maken half-permanente versterkingen. Onderdeelen (platen, balken, pilaren) van dit materiaal hebben bij betrekkelijk gering gewicht een groot draagvermogen en weerstand tegen pro jectielwerking, oplegging van geëigende vormen in vredestijd is zeer gewenscht. Art. Monatshefte. (Augustus 14, was nog in te halen). Immanuel heelt het over het vooruitgaan van aanvallende infanterie onder artillerie-vuur. Hij onderscheidt 2 periodes, de lste gedurende welke de Infanterie zelve nog te ver van den vijand is om te vuren, de 2de daarna. Wat de lste periode aangaat, zegt de schrijver, dat de voorwaart- sche beweging moet aanvangen zonder dat de verdedigende artillerie door die des aanvallers gebonden is, dus onder het vijandelijk artillerie-vuur. De eigen artillerie valt nu de taak toe gedurende de voorwaartsche beweging der Infanterie de verdedigende artillerie te binden, 't geen practisch een onmogelijkheid genoemd mag worden indien de verdedigende artillerie zich gemaskeerd heeft opgesteld, (-y-) Het vooruit komen onder het verdedigend artillerie-vuur is alleen 843

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 93