Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. [Aug. 1915. Een van de ervaringen van den Balkanoorlog is, volgens velen, de wenschelijkheid om over draagbaar geschut te beschikken voor de begeleiding van den Infanterie-aanval; bergartillerie zou hiertoe reeds goede diensten kunnen bewijzen. De Generaal acht den tijd nog niet gekomen om dergelijke vérstrekkende conclusies te trekken, tenzij het terrein dwingt tot dergelijke „special artillerie", voorloopig acht hij veldartillerie op voor Duitsche actie in aanmerking komend terrein voor het begeleiden niet alleen voldoende, doch zelfs te verkiezen (snelheid en uitwerking). Men moet, alzoo de schrijver, zoo lang mogelijk vasthouden aan een minimaal aantal soorten veldvuurmonden, eerst als verschillende soorten beslist noodzakelijk te achten zijn (veldkanonnen en veld- houwitsers -y-) mag men daartoe overgaan, gelukt het b. v. de hui dige vuurmonden geschikt te maken voor het bestrijden van lucht vaartuigen, dan mag geen sprake zijn van invoering van speciale kanonnen voor dat doel. Ten zeerste kan ter lezing worden aanbevolen het artikel „Das moralische Element in der Taktik". Ten slotte een omvangrijk artikel over: „Het nieuwe Fransche reglement voor de Infanteriemitrailleurs", waarin de schrijver onder het herhaaldelijk trekken van vergelijkin gen met de Duitsche overeenkomstige voorschriften, dit reglement behandelt en wel achtereenvolgens organisatie, opleiding en vormen, het schieten, tactisch gebruik, het materieel en tot slot de ves- tingmitrailieurs. Terwijl Dui schland compagnieën heeft, georganiseerd met voer tuigen, heeft men in Frankrijk sectiën bij de Infanterie Regimenten en wel 1 per Bataljon (wij hebben per 4 Bataljons maar 3 sectiën), de sectiën gedeeltelijk met gedragen vervoer, gedeeltelijk met voer tuigen (de G. T. heeft een caisson, dus door het terrein bewegelijk, wat onze karren niet zijn). Bij enkele Legerkorpsen zijn de sectiën geheel met draagdieren georganiseerd. Voor de verpleging is elke sectie ingedeeld bij een Infanterie-Com pagnie, waarbij de manschappen der sectie ook meerdere diensten verrichten. Bij vergelijking geeft de schrijver aan de Duitsche organisatie den voorkeur. Door vereeniging der sectiën tot eene compagnie acht hij eenhoof dig gebruik en samenwerking beter verzekerd. Wij, voor ons, achten het compagniesverband voor de opleiding zeer gewenscht, voor het gevecht in verband met het naar gelang van behoefte toevoegen der sectiën aan de Bataljons en het veelal verspreide optreden der sectiën, overbodig. 847 I. M. T. 1915. 55.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 97