Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. [Aug. 1915. Internationale Revue. Mei 1915 met Beiheft. In het Beiheft wordt het oorlogsoverzicht voortgezet. Onder „Frankreich" komt voor een beschouwing over de lichting 1916, die naar de schrijver aantoont hoogstens 300.000 man kan be dragen. Blijkbaar heeft men in Frankrijk zelfs al de noodige voorberei dingen getroffen om desnoods de lichting 17 op te kunnen roepen. Onder „Ruszland" eerst een opstel over de Russische infanterie, dat door ons reeds elders (naar vermeend wordt in een overzicht van het M. W. B.) werd behandeld, en vervolgens een opstel over genomen uit de Corriere della Sera van Generaal Bonacci getiteld „Die Schwachen der russischen Strategie." De Generaal noemt in hoofdzaak als oorzaak van het weinig gun stig resultaat der Russische actie, het verspreide optreden, zoodat nergens voldoende kracht is; terwijl toch juist het talrijke Russische leger in eiken slag een reuzenovermacht zou kunnen ontwikkelen, indien het niet versnipperd was, geeft het nu de tegenpartij herhaal delijk (goed gebruikte) gelegenheid om met plaatselijke overmacht hoogst belangrijke successen te behalen. Zooals de Russen, gedeel telijk uit politieke overwegingen, gedeeltelijk omdat zij alles willen en dus niets dekken, optreden, hebben zij niets aan hunne millioe- nen; te veel wordt uit het oog verloren, dat niet totale overmacht succes waarborgt, doch veeleer een goed gebruik van de beschikbare krachten en daardoor plaatselijke overmacht. y Artilleristische Monatshefte. Mei. In een artikel over ,,die Entwiklung der Steilfeuerartillerie" geeft Generaal Rohne een overzicht over de wordingsgeschiedenis van het tegenwoordige krombaangeschut. In den eersten tijd na de uitvin ding van het buskruit bezigde men ook wel lange kanonnen, doch aangezien de nog gebrekkige wapentechniek het gebruik van groote ladingen niet toeliet, vervaardigde men reeds van den aanvang af ook geschut van zwaar kaliber, doch van geringer lengte. Dit ge schut stelde in staat zwaardere projectielen met kleine ladingen te „werpen". Toen veel later de geschuttechniek genoemde moeilijk heid had overwonnen, was reeds lang de strijd tusschen dekking en geschut uitgebroken. Het gold toen projectielen op zoodanige wijze voort te schieten, dat men daarmede öf den vijand achter eenver- tikale dekking kon treffen, öf horizontale dekkingen kon doorslaan of ook zelf van achter eene dekking het vuur kon afgeven. In den strijd tegen horizontale dekkingen is het geschut onmis kenbaar de baas gebleven. Moeilijker was het een oplossing te vinden voor de vraag hoe levende doelen achter dekkingen te tref fen. Vond men tot het doorslaan van gewelven één afdoende middel n.l. de mijngranaat, tegen levende doelen tracht men in verschillende legers op verschillende wijzen uitwerking te krijgen, doch is een 849

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 99