ys Tactische oefening op de kaart. (3e Serie) Oplossing van oefening No. 5. a. Bevelen van den Brigade-Commandant. Zonder nadere toelichting zal het duidelijk zijn, dat de Brigade eene opstelling op den Oostelijken Tjitaroem oever moet innemen, om, zonder zich aan vernietiging bloot te stellen, den vijand het overschrijden van de Tji Taroem zoo lang mogelijk te kunnen beletten. Tevens zal de Brigade-Commandant, ofschoon hem zulks niet werd opgedragen, moeten zorgen, dat het Detachement aan de Tji Sokan veilig over de Tji Taroem zal kunnen terugtrekken. Dit zou uit den aard der zaak het best kunnen geschieden uit eene opnamestelling op den Westelijken oever. Nochtans is aan deze oplossing het bezwaar verbonden, dat de bezetting van die opnamestelling ten slotte toch ook van oever zal moeten verwisselen, hetgeen wederom alleen onder bescherming van andere troepen gevaarloos kan plaats hebben. Beschouwen we nu het terrein, waarin die overtocht zal moeten geschieden, dan zien wij, dat het, dank zij het diep ingesneden ravijn, betrekkelijk gemakkelijk is, om van uit eene stelling op den Oostelijken oever, eene terugtrekkende afdeeling op te nemen. Im mers, zoodra die afdeeling in het ravijn afdaalt kan het, middels Artillerie-vuur, aan den vijand moeilijk worden gemaakt om zich te nestelen op die punten, van waar hij de Tji Taroem-brug onder vuur zou kunnen nemen. Wellicht, dat voor dit vuur eenige opruimingen zullen moeten plaats hebben, zoodat daarvoor nauwkeurig moet worden verkend, doch dit is een detailkwestie voor de oplossing waarvan den Brigade-Commandant genoeg geschikte Officieren ter beschikking staan. De Brigade-Commandant ziet er dus van af om ten behoeve van het Tji Sokan detachement een gedeelte van zijn Brigade op den Westelijken oever te laten en geeft het volgende bevel uit: le. Brigade. Radjamandala, 17-7-1915. No. 8.10. v.m. Bevel voor 11-7-1915. 1. Vijand bevindt zich West van de Tji Sokan. 858 0

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 108